خانه / QIP / کاربرگ محدودسازی (Containment Worksheet)

کاربرگ محدودسازی (Containment Worksheet)

در نوشته‌های پیشین، نکات مهم در رابطه با طرح نگرانی‌های عمده که باید در جلسات واکنش سریع، درج شد.

تابلوی پی‌گیری واکنش سریع نسبت به کیفیت (Quality Fast Response Tracking Board) باید شامل طرح نگرانی‌های کیفی داخلی (مانند عدم‌انطباق‌های شناسایی شده در ایستگاه‌های کاری) و نگرانی‌های کیفی خارجی (مانند محصولات برگشتی از مشتری) باشد.

اوّلین اقدام عملیّاتی که باید تا 24 ساعت تکمیل شود، محدودسازی است. متولّی حل‌و فصل نگرانی (موسوم به مالک مسئله) مسئولیّت دارد از محدودسازی نگرانی اطمینان دهد. این اطمینان‌بخشی معمولاً با همکاری و همراهی بخش‌های تولید، کیفیت و لجستیک انجام می‌پذیرد.

موضوع محدوسازی چیست؟  فرض شود: یک کارگر سیستم ANDON را به دلیل شناسایی یک مشکل کیفی فعّال نموده است. تعداد 17 قطعه‌ی نامنطبق توسط ایشان کشف شده است.

پرسش این است که آیا تمامی قطعات نامنطبق، همین 17 قطعه‌ی کشف شده است؟ یا تعداد بیشتری قطعه‌ی نامنطبق کشف‌نشده وجود دارد؟ و اگر چنین است هم‌اکنون این قطعات نامنطبق در چه محل‌هایی امکان حضور دارند؟ مانند آنکه هر انباشته‌ی تولیدی در این ایستگاه کاری 200 واحد باشد تا کنون سه انباشته تولید شده باشد. بنابراین هم‌اکنون 600 قطعه‌ی نامنطبق باید محدود شود که ممکن است محصولات نامنطبق کشف‌نشده‌ای در آنها وجود داشته باشد.

در روالی مشابه، تمامی محل‌هایی که ممکن است قطعات و محصولات نامنطبق در آنجا حضور داشته باشند باید شناسایی و نامنطبق‌ها در همان محل تعیین تکلیف شوند؛ یا تمامی آنها فراخوان شده و قرنطینه شوند تا نسبت به تعیین تکلیف آنها اقدام شود.

در این زمینه باید یک کاربرگ محدودسازی مورد استفاده قرار گرفته و تکمیل شود، تا:
• رویکردی نظام‌مند را برای محدودسازی تمامی قطعات مشکوک (نامنطبق) فراهم سازد.
• مقدار بالقوه عدم‌انطباق‌ها را شناسایی و تمام مناطق را برای محصولات نامنطبق جستجو و بررسی نماید.
• مقادیر مورد انتظار مواد مشکوک را در مقابل مقادیر واقعی عدم‌انطباق‌های کشف‌شده مقایسه نماید.
• شرایط نقص و رعایت استاندارد را مستند نماید.

در این کاربرگ محدودسازی، باید:
• روش مرتب‌سازی تدوین شده باشد. (مانند تصاویر کمکی، اندازه‌گیری، نمونه‌های مرزی و  …)
• روش شناسایی محصول سالم/ معیوب انبار شده را مشخص نماید.
• نتایج فعالیّت‌های محدودسازی را پی‌گیری و تدوین نماید.
• حسب اقتضاء اطّلاع‌رسانی سریع به مشتری را به انجام رساند.

امیدواریم این نوشته و کاربرگ ارائه شده راهنمای شما برای فعالیّت‌های آغازین پی‌گیری نگرانی‌ها و مسائل کیفی را فراهم سازد. نمونه‌ی کاربرگ محدودسازی در ادامه‌ی نوشته درج شده است.

ابهامات و پرسش‌هایتان را طرح فرمایید. ما بازخوردهای شما را جمع‌بندی و برای ارائه‌ی نوشته‌های آتی به‌کار می‌گیریم.

از همراهی‌تان سپاسگزارم
سیّد مجتبی موسوی
شنبه: اوّل اردیبهشت‌ماه 1397

دانلودنمونه‌ی کاربرگ محدودسازی 
مبتنی بر الزامات QIPV3
Containment Worksheet Template

درباره‌ی سید مجتبی موسوی

دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع با گرایش تولید صنعتی، با بیش از ۱۶ سال تجربه در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت کیفیت، لجستیک، تحقیق‌وتوسعه، فنآوری اطلاعات و مالی. در سال‌های آغازین با چند شرکت به‌عنوان مدیر تضمین کیفیت و نماینده‌ی مدیریت همکاری نموده‌ام و بیش از هفت سال است که به عنوان متولی سیستم‌های مدیریت کیفیت با شرکت‌های مختلف در صنایع ریلی، صنایع خودرو، صنایع خانگی، الکترونیک، سازه‌های بتنی و سایر صنایع همکاری داشته‌ام. عمده‌ی فعالیت‌های من در زمینه‌های مدیریت، مشاوره، تدریس و ممیزی سیستم‌های مدیریت شامل حوزه‌های مختلف سیستم‌های مدیریت، ایمنی‌وبهداشت شغلی و محیط‌زیستی؛ و همچنین نظامنامه‌های SPC، APQP، PPAP، FMEA و MSA و سایر ابزار مهندسی کیفیت و نرم‌افزارهای مربوطه بوده و همواره در جستجوی به‌روزآوری دانش و کسب تجربیات جدید هستم.

2 دیدگاه

  • با سلام و احترام
   متقابلاً از حضور شما در محیط وب‌سایت بسیار خُرسندیم. بازهم به وب‌سایت ما مراجعه و ما را در جریان نظرات ارشمند خود قرار دهید.
   با سپاس بی‌پایان
   سیّد مجتبی موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *