خانه / NSA, PCPA و QSB+ / چک‌لیست ممیزی چندلایه‌ی فرآیند LPA

چک‌لیست ممیزی چندلایه‌ی فرآیند LPA

در ایران، موضوع ممیزی‌های چند لایه‌ی فرآیند برای نخستین بار در مجموعه‌ی QIP و ماده‌ی آموزشی ششم Layered Process Audit طرح شد.  من رویکرد ممیزی‌های چندلایه‌ی فرآیند را چند انتظامی می‌نامم، بدین مفهوم که تیم عملیّاتی آن باید چند تخصصی (مانند واحدهای کیفیت، تولید، مهندسی، ایمنی و بهداشت شغلی، و نگه‌داری و تعمیرات) و چند سطحی (مانند مدیریت ارشد، مدیریت عملیّاتی، سرپرستی، سرکارگری و اپراتوری) باشد. البته نه تیم عملیّاتی LPA و نه سطوح سازمانی پیش‌گفته بر اساس شرایط هر سازمان ممکن است تغییر داشته باشد.

اوّلین و اصلی‌ترین مرجع LPA را می‌توان AIAG CQI-8 Layered Process Audit دانست که نظام‌نامه‌ی ممیزی‌های داخلی فرآیند محسوب می‌شود.

هم‌اکنون IATF 16949 نیز در بخش (8-5-6-1-1 تغییر موقّت کنترل‌های فرآیند  Temporary Change Of Process Controls)  به ممیزی‌های چندلایه‌ی فرآیند اشاره دارد؛ گر چه طرح‌ریزی آن در فرآیند مدیریت ممیزی‌ها یا معادل آن توصیه می‌شود cz-lekarna.com.

در ادامه یک نمونه سئوالات نمونه‌ی چک لیست درج شده‌اند و در خاتمه شما می‌توانید یک نمونه چک‌لیست ممیزی تهیه شده در نرم‌افزار  Excel را دریافت نمایید.

                 

درگیری کارکنان (PI)
آیا نمودارهای انعطاف‌پذیری به‌روز هستند؟ (ماتریس آموزش)

استانداردسازی (STD)
آیا ممیزی چند-لایه‌ای توسط تمامی سطوح سازمان انجام می‌شود؟آیا استانداردهای سازمان‌دهی محلّ کار پی‌گیری می‌شوند؟ (به عنوان مثال آیا همه‌ی قطعات، ابزار، Jig قیدها داری محلّ تعیین‌شده‌ای در ایستگاه کاری هستند؟)

ایجاد کیفیت (BIQ)
آیا دستورالعمل‌های کار اپراتور (JES کاربرگ‌های عناصر کار/ SOS کاربرگ‌های استاندارد فعالیّت‌ها) به-روز هستند و پی‌گیری شده‌اند؟آیا ممیزی‌های تصادفی گذشته، بسته‌ شدن پیاده‌سازی اقدامات اصلاحی ضمن PR&R (گزارش و حلُ فصل مسئله) را تصدیق نموده است؟ سر-نخ نمونه‌ی PR&R:
آیا در محوطه‌ی کار، مواد سالم به درستی از مواد مشکوک و نامنطبق شناسایی شده‌اند؟
 
آیا جلسات واکنش سریع برگزار شده و همه‌ی پرونده‌ها به‌روز می‌شوند؟
• 
آیا شواهد (نشان‌داده‌شده در کاربرگ‌ها، نمودارهای داده‌ها و غیره) در تابلوی ایستگاه تصدیق نشان می‌دهند که جلسات به‌شکل برنامه‌ریزی‌-شده در حال انجام هستند؟ و واگذاری و پی‌گیری‌های مناسب در محل انجام می‌شوند؟

زمان انتظار کوتاه (SLT)
آیا FIFO (اوّلین صادره از اوّلین وارده) مدیریت مواد پی‌گیری شده است؟
 
آیا مقدار حداقل و سقف موجودی مواد مستقیم رعایت شده است؟

بهبود مستمر (CI)
آیا سیستم تماس برای کمک (ANDON) برای دست‌یابی به ارتباطات مشکلات تولیدی پیاده‌سازی شده است؟
 
آیا کارکنان مبتنی بر فرآیند تشدید پاسخ‌گو هستند؟ و آیا صورت وضعیّت‌های واکنش فوری ایستگاه VS (ایستگاه تصدیق) استفاده می‌شوند؟
 
آیا سیستم تماس برای کمک (ANDON) انتقال یافته و در فرآیند حل مسئله استفاده شده است؟
• 
آیا معیارهای کسبُ کار در پای کار به درستی مشخص شده‌اند و به‌روز هستند؟ (ویژه‌ی منطقه‌ی مورد ممیزی)
 
آیا معیارهای کسبُ کار در رابطه با موارد قرمز در نظر گرفته شده‌اند؟ تعقیب شده‌اند؟ و پی‌گیری مناسب آنها دیده می‌شود؟
 
آیا فرم‌های حل مسئله انتقال یافته‌اند؟ و تیم، اقدامات اصلاحی را توسعه داده‌اند؟ و فرم‌ها نشان‌دهنده‌ی پی‌گیری مناسب هستند؟
 
آیا نتایج ممیزی چند-لایه در فرآیند اقدامات متقابل ممیزی چند-لایه در نظر گرفته شده‌اند؟دانلود نمونه‌ی

چک‌لیست چندلایه‌ی فرآیند
Layered Process Audits

درباره‌ی سید مجتبی موسوی

دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع با گرایش تولید صنعتی، با بیش از ۱۶ سال تجربه در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت کیفیت، لجستیک، تحقیق‌وتوسعه، فنآوری اطلاعات و مالی. در سال‌های آغازین با چند شرکت به‌عنوان مدیر تضمین کیفیت و نماینده‌ی مدیریت همکاری نموده‌ام و بیش از هفت سال است که به عنوان متولی سیستم‌های مدیریت کیفیت با شرکت‌های مختلف در صنایع ریلی، صنایع خودرو، صنایع خانگی، الکترونیک، سازه‌های بتنی و سایر صنایع همکاری داشته‌ام. عمده‌ی فعالیت‌های من در زمینه‌های مدیریت، مشاوره، تدریس و ممیزی سیستم‌های مدیریت شامل حوزه‌های مختلف سیستم‌های مدیریت، ایمنی‌وبهداشت شغلی و محیط‌زیستی؛ و همچنین نظامنامه‌های SPC، APQP، PPAP، FMEA و MSA و سایر ابزار مهندسی کیفیت و نرم‌افزارهای مربوطه بوده و همواره در جستجوی به‌روزآوری دانش و کسب تجربیات جدید هستم.

14 دیدگاه

 1. عرض سلام و خسته نباشید خدمت جنابعالی .تشکر و سپاس فراوان از وب سایت شما.
  اگر ترجمه فارسی AIAG CQI 8 و یا فایل راهنمای نحوه اجرای ممیزی LPA در دسترس می باشد ممنون میشم در اختیار اینجانب قرار دهید.
  با تشکر

  • سید مجتبی موسوی

   با سلام و احترام
   ضمن تقدیر و پاسداشت حضور شما در وب‌سایت مرجع ممیزی‌های چندلایه‌ی فرآیند هم‌اکنون در وب‌سایت در دسترس است که جدای از چک‌لیست‌های ارائه شده شما می‌توانید از این ماده‌ی آموزشی برای اجرای LAP استفاده نمایید. این ماده‌ی آموزشی را از پیوند زیر دریافت فرمایید.
   دانلود ماده‌ی آموزشی ممیزی چند لایه‌ی فرآیند
   با توجه به تناسب ابن ماده‌ی آموزشی ما تاکنون CQI مورد نظر شمار ارا ترجمه ننموده‌ایم. باز هم به وب‌سایت ما مراجعه فرمایید و ما را در جریان نظرات ارزشمند خود قرار دهید.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

 2. سلام:
  اینجانب رییس اداره تضمین کیفیت شرکت **** میباشم و مایل هستم بیشتر با شما همکاری داشته باشم

  • با سلام و احترام
   ضمن ابراز خُرسندی از حضور حضرت‌عالی در وب‌سایت، همکاری با اساتیدی چون شما منتهای افتخار و مباهات برای ما است؛ امّا متأسفانه ما هم‌اکنون ساز و کار مناسبی برای بهره‌برداری از دانش شما را در اختیار نداریم.
   ضمن تقدیر مجدد از اظهار لطف حضرت‌عالی به استحضار می رسانیم که امکان درج نوشته‌های شنا با نام و مشخصّات خود شما در وب‌سایت فراهم است و این امر مشروط به عدم انتشار پیشین این اطّلاعات می‌باشد.
   باز هم به وب‌سایت ما مراجعه فرمایید. ما از تعامل با حضرت‌عالی استقبال می‌نماییم و از راهنمایی‌های ارزشمند شما برای بهبود مدیریت وب‌سایت بهره‌برداری خواهیم نمود.
   با احترام و سپاس ویژه
   سیّد مجتبی موسوی

 3. با سلام خسته نباشید
  از اینکه حاصل زحمات گرانقدار خود را جهت استفاده دیگران در وب سایت می گذارید سپاس فراوان دارم.
  آیا با توجه به جدید بودن بحث ریسک و دانش سازمانی در الزامات IATF 2016 مطالبی موجود هست که در اختیار ما بگذارید. باز هم از زحمات شما بی نهایت تشکر می نمایم

  • همکار محترم
   با سلام و احترام
   ضمن ابراز خُرسندی از حضور شما در محیط وب‌سایت، در رابطه با فرمایش شما به استحضار می‌رسانیم که فعالیّت‌های وب‌سایت با ارائه‌ی ویرایش جدید استاندارد IATF 16949 طی هفته‌ی جاری ادامه خواهد داشت. پس از آن وب‌سایت فعالیّت‌های خود را متمرکز بر 5 تغییر کلیدی در ISO 9001 2015 خواهد نمود که مدیریت ریسک‌ها و فرصت‌ها، و هم‌چنین دانش سازمانی از اصلی‌ترین آنهاست.
   در این رابطه فرآیندها و روش‌های اجرایی مرتبط به همراه مراجع ارائه خواهند شد.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

 4. با سلام و سپاس از مطالب بروز

  ممنون میشم چک لیست فرایندی ممیزی IATF را برام بفرستید.

  • با سلام و احترام
   ضمن ابراز خُرسندی از حضور حضرت‌عالی در وب‌سایت و تعامل با شما همکار گرانقدر، لطفاً توجه داشته باشید که حسب رویکرد فرآیندی در ممیزی‌های IATF 16949 امکان تدوین و ارائه‌ی این مدرک صرفاً توسط خود سازمان یا فرد واجد صلاحیّت با دسترسی به فرآیندهای سازمان شما امکان‌پذیر است.
   تدوین و ارائه‌ی چک‌لیست‌ها بر این پایه در دستور کار ما نیست و امیدواریم شما از طرق دیگر به مدارک مورد نظر خود دسترسی یابید، هر چند که ما تدوین آن توسط سازمان خودتان را مورد تأکید قرار می‌دهیم.
   باز هم به وب‌سایت ما مراجعه فرمایید و ما را در جریان نظرات ارزشمند خود قرار دهید.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

 5. سلام. آیا چک لیست LPA برای مناطق عملیاتی نت و انبارش باید به صورت مجزا موجود باشد. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • با سلام و احترام
   ضمن ابراز خُرسندی از حضور شما در این وب‌سایت، ما الزامات تکمیلی در رابطه با الزامات QIP را در کانال تلگرامی https://t,me/qipv3 ارایه می‌نمایم که از شما دعوت می‌نماییم در این کانال تلگرامی عضویّت یابد.
   در پاسخ به پرسش شما، نگه‌داری و تعمیرات؛ و انبار نیاز به چک‌لیست‌ای جداگانه‌ای برای LPA دارند.
   هم‌اکنون مباحث در رابطه با کار استاندارد در این کانال تلگرامی تکمیل شده است و مباحث و نمونه فرم‌های واکنش سریع هم رو به اتمام است. به زودی با مجموعه‌ای از نوشته‌ها در ارتباط با کار استاندارد در خدمت همکاران محترم خواهیم بود.
   باز هم به وب‌سایت ما مراجعه فرمایید و ما را در جریان نظرات ارزشمند خود قرار دهید.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

 6. با سلام خدمت مهندس موسوي
  آقاي مهندس مميزي لايه اي فرآيند براي تمامي فرآيندها الزامي است؟
  توضيح اينكه فرآيند شركت ما توليد قطعات خودرويي به طريق متالورژي پودر مي باشد
  با تشكر

  • سید مجتبی موسوی

   با سلام و احترام

   از حضورتان در این وب‌سایت بسیار خُرسندیم.
   در پاسخ کوتاه به پرسش شما، توجه داشته باشید که مبتنی بر IATF 16949 هنگامی که کنترل‌های جایگزین یا پشتیبان موقّت فرآیندها مطابق با بند ۱٫۱٫۶٫۵٫۸ (تغییر موقّت کنترل‌های فرآیند) فعّال شده باشند، ممیزی متمرکز روزانه کیفیت (مانند ممیزی‌های لایه‌ای فرآیندها) الزامی خواهند بود.
   هنگامی که شما در مسیر ممیزی با الزاماتی نظیر QIP (مانند ممیزی‌ها ایکاپ یا سایپا-سیتروئن) باشید؛ اجرای ممیزی‌های لایه‌ای برای تمامی فرآیندها ضرورت خواهد داشت.
   مجموعه‌ای از نوشته‌ها (بالغ بر ۱۰۰ نوشته) هم‌اکنون در رابطه با الزامات QIP (الزامات مشترک گروه PSA فرانسه و GM ایالات متحده) در کانال تلگرامی با پیوند زیر برای عضویت تدارک دیده شده است:
   https://t.me/joinchat/AAAAAEYJuNnkGjtbqBXRpQ
   اتفاقاً مطالبی که هم‌اکنون ارائه می‌شوند در رابطه با ممیزی‌های لایه‌ای فر/ایندها می‌باشد و شما با مطالعه‌ی آنها دست‌آوردی بیش از یک رپش اجرایی خواهد داشت. این نوشته‌‌ها شامل شیوه‌های عملیّاتی به همراه نمونه‌ی فُرم‌ها می‌باشد که امیدواریم در حدّ مورد انتظار شما پاسخ‌گوی ابهامات‌تان در رابطه با ممیزی‌های لایه‌ای فرآیندها باشد.
   باز هم به وب‌سایت ما مراجعه فرمایید و ما را در جریان نظرات ارزشمند خود قرار دهید.

   با سپاس بی‌پایان
   سیّد مجتبی موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *