خانه / فرآیند انتقال / پرسش و پاسخ ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵

پرسش و پاسخ ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵

ایزو 9001، اصلی‌ترین استاندارد بین‌المللی مدیریت کیفیت، که در زمینه‌ی بهبود کیفیت و عملکرد اجرایی به میلیون‌ها سازمان کمک کرده است، برای اوَلین بار در سال 1979 تحت عنوان  BS5750 منتشر شده است. نسخه‌ی جدید این استاندارد تضمین می‌نماید که ایزو 9001 ارتباط خود با بازار روز را حفظ نموده و همچنان برای بهبود عملکرد سازمان‌ها و مزیّت‌های تجاری ایشان پیشنهاد می‌شود.

تمام سازمان‌هایی که در حال حاضر با استاندارد ایزو 9001 ویرایش 2008 گواهی‌شده‌اند نیازمند انتقال به الزامات جدید تا شهریور 1397 (September 2018) هستند.

استاندارد جدید، فرصت بزرگی را برای بازنگری سیستم مدیریت کیفیت سازمان‌ها و حصول اطمینان از سازگاری آن با اولویّت‌های راهبُردی سازمان فراهم می‌آورد.

این استاندارد می‌تواند به رشد تجاری، افزایش رضایت مشتری‌ و افزایش سودآوری سازمان‌ها کمک کند. در حال حاضر این استاندارد ابزاری قدرتمند برای بهبود کسب‌و‌کار برای تمامی سازمان‌های فعّال در زمینه‌ی ساخت محصولات و ارائه‌ی خدمات بوده و برای حفظ انعطاف‌پذیری و توسعه‌ی پایدار استفاده می‌شود.

در این بخش هدف ما رسیدگی به سوالات آغازینی‌‌ست که ممکن است شما در آغاز انتقال به استاندارد تجدید نظرشده داشته باشید.

01 Standard2

چگونه می‌توانم به استانداردهای نهایی ایزو 9000 و ایز 9001 ویرایش 2015 دسترسی داشته باشم؟
ایزو 9000 و ایزو 9001 ویرایش 2015 از 14 اردیبهشت‌ماه 1394 منتشر شده است و در فروشگاه محصولات دانلودی سایت در دسترس است. ضمناً متن کامل استاندارد ایزو 9001 ویرایش 2015 در همین وب‌سایت ارائه شده است که می‌تواند آن را به صورت آنلاین مطالعه فرمایید.

چگونه می‌توانم اطلاعاتی در رابطه با ساختار جدید داشته باشم؟
ایزو 9001 ضمن استفاده از ضمیمه‌ی SL، ساختار سطح بالای جدید ارائه شده توسط ایزو، توسعه داده شده است. ما اجرای دوره‌ی آموزشی ساختار سطح بالای جدید را ارائه می‌نماییم. هم‌‌چنین نوشته‌ی “ساختار سطح بالا (بخش‌بندی) جدید” می‌تواند در زمینه‌ی درک جزئیّات بیشتر ساختار جدید به شما کمک کند.

01 Standard

من شنیده‌ام که PDCA دیگر بخشی از ساختار استاندارد جدید استاندارد ایزو نیست. این موضوع صحیح است؟
استاندارد جدید که هم‌چنان بر مبنای رویکرد فرآیندی، که شامل چرخه‌ی PDCA است بنا شده است. علاوه بر این نگارش جدید در مورد معنای رویکرد فرآیندی صریح‌تر است.

 چگونه می‌توانم خلاصه‌ای از تفاوت‌های نگارش‌های 2008 و 2015 ایزو 9001 را دریافت نمایم؟
در این وب‌سایت www.90012015.ir راهنمایی تحت عنوان نقشه‌ی انتقال در بخش فرآیند انتقال به ایزو 9001 ویرایش 2015 ارائه شده است که بندهای ایزو 9001 ویرایش‌های 2008 و 2015 را مقایسه نموده است. این راهنما، مدرک مفیدی است که به شما کمک خواهد کرد تا به سرعت تغییرات کلیدی را شناسایی نموده و بندی که به آنها اشاره شده باشد را بیابید. شما می توانید آخرین نسخه‌ی ایزو 9001 ویرایش 2015 را فروشگاه محصولات دانلودی وب‌سایت دانلود نمایید و هم‌چنین از سایر نوشته‌های ارائه شده در سایت برای راهنمایی‌های بیشتر استفاده نمایید.

الزامات جدیدی در زمینه‌ی شناسایی ریسک‌ها و فرصت‌ها ایجاد شده است. چگونه می‌توانم این کار را به انجام رسانم؟
تحلیل ریسک همواره از ویژگی‌های ایزو 9001 بوده است، با این حال در حال حاضر این موضوع صریح‌تر و روشن تر شده و در کلّ سیستم مدیریت بسط داده شده است. این استاندارد از یک رویکرد مبتنی بر ریسک جامع و الزام به شناسایی، برنامه‌ریزی و اتخاذ اقدامات مربوط ریسک‌ها و فرصت‌هایی که مؤثر بر دستیابی به نتایج مورد انتظار از سیستم مدیریت هستند؛ استفاده می‌نمایند. ارزیابی جامع ریسک‌ها الزامی نیست، با این حال می‌توان از ایزو 31000 ویرایش 2009 که چارچوبی برای مدیریت ریسک فراهم می‌نماید؛ استفاده نمود.

استاندارد الزامی برای حضور یک نماینده مدیریت ندارد، این موضوع بر ارتباطات بیرونی و ارزیابی‌های داخلی چه تأثیری خواهد داشت؟
استاندارد جدید الزام می‌نماید که مدیریت ارشد درگیری بیشتری در سیستم مدیریت داشته باشد، که این الزام در فرآیندهای سازمان و خط مشی و اهداف سازگار با مقلصد راهبُردی سازمان؛ یکپارچه‌سازی شده است. هنگام بازدید، کارشناسان طرف‌های بیرونی، مثلاً سرممیزها، می‌بایست به منظور درک چگونگی دستیابی به اهداف با مدیران ارشد مصاحبه نمایند. طرف‌های بیرونی هم‌چنین انتظار دارند ارتباطات کلیدی مربوط به سیستم مدیریت تعیین شده باشد.

آیا ایزو 9001 ویرایش 2015 برای کسب‌و‌کارهای کوچک با کارکنان کمتر از 50 نفر نیز مفید است؟
قطعاً.  نسخه‌ی تجدید نظر شده از استاندارد، برای کسب‌و‌کارهای کوچک تا سازمان‌های بزرگ چندملیتی، مفید است. صرف نظر از اندازه سازمان این استاندارد شما را قادر به بهبود کسب‌وکار و افزایش رضایت مشتری می‌نماید.

آیا هم‌چنان نیاز به نظامنامه‌ی کیفیت است؟
در حالی که الزام ویژه‌ای برای نظامنامه‌ی کیفیت در استاندارد ایزو 9001 ویرایش 2015 وجود ندارد؛ اطلاعات مدونی برای فراهم‌سازی شواهدی دال بر پشتیبانی از سیستم مدیریت کیفیت مورد نیاز است. مادامی که اطلاعات الزام شده به عنوان شواهد سیستم مدیریت کیفیت نگه‌داری شده و در دسترس هستند؛ نحوه‌ی انجام این امر توسط سازمان حائز اهمیّت نیست. در حالی‌که برخی از سازمان های ممکن حفظ یک نظامنامه‌ی کیفیت را انتخاب کرده باشند، سازمان‌های دیگر می‌توانند از رویکرد غیرمتمرکز استفاده نمایند.
تغییرات فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های متعدد کنونی برای استفاده در پایش و تدوین اطلاعات به رسمیّت شناخته می‌شوند.

حال با توجه به انتشار استاندارد، چه‌ گام‌هایی برای آماده‌شدن سریع پیشنهاد می‌شود؟
برخی از فعالیّت‌های که ضمن آماده‌سازی برای تغییرات محسوس‌اند، عبارتند از:
• بازنگری رویکردهای فعلی و شفّاف‌سازی سریع رویکردهای مناسب،
• تعامل با رهبران کسب‌وکار در رابطه با تغییرات متعدد پیشنهادی مؤثر بر کار ایشان و کمک به ایشان برای درک مسائلی که باید مدیریت شوند و کسانی که آنها را می توانید محول،
• بازنگری رویکرد جاری در رابطه با شناسایی، مدیریت و کنترل فرآیندها،
• توجه به چگونگی انطباق و بهره‌مندی از مزایای مفهوم مدیریت ریسک‌ها و فرصت‌ها،
• بهره‌مندی از مزایای یکپارچه‌سازی سیستم مدیریت در صورتی که شما گواهینامه‌های بیش از یک استاندارد را داشته باشید، و
• مطالعه‌ی بخش مقدمه‌ی استاندارد؛ این بخش شامل راهنمایی‌های ارزشمندی در رابطه با مفاهیم موجود در استاندارد است.

04 Lead

چه استانداردهایی در حال حاضر با ضمیمه SL (ساختار سطح بالا) هماهنگ شده‌اند؟
ایزو 22301 استاندارد مدیریت تداوم کسب‌و‌کار اولین استاندارد ساختار یافته با ضمیمه‌ی SL بوده است. دیگر استانداردهای کلیدی در این ساختار عبارتند از: ایزو 27001 ویرایش 2013 استاندارد امنیّت اطلاعات، ایزو 14001 ویرایش 2015 استاندارد محیط زیستی و ایزو 39001 ویرایش 2012 استاندارد ایمنی ترافیک جاده‌ای و ایزو 55001 استاندارد مدیریت دارایی.

ما در حال دریافت گواهینامه‌ی ایزو 22000 استاندارد کیفیت در صنایع غذایی هستیم،  چه چیزی ممکن است در انتظارمان باشد؟
فرآیند تجدید نظر ایزو 22000 در سپتامبر 2014 آغاز شده  و استاندارد جدید با ساختار سطح بالای جدید ارائه خواهد شد. اطلاعات بیشتر هنگامی که این روند آغاز شود در دسترس خواهند بود، امّا در حال حاضر برای اطلاعات بیشتر به سایت رسمی سازمان بین‌المللی ایزو (www.iso.org) مراجعه نمایید.

ما در حال دریافت گواهینامه‌ی  TS 16949 / AS 9100 هستیم، مسیر تجدید نظر این استانداردها چیست؟
باید در انتظار تصمیم کمیته‌های تخصّصی این استانداردها در رابطه با تصمیم‌شان برای تجدید نظر جدید بود. تا آن زمان باید از سیستم مدیریت کیفیت شما در انطباق با الزامات استانداردهای جاری باشید و البته می توانید هم زمان به دریافت استاندارد ایزو 9001 ویرایش 2015 نیز اقدام نمایید. به نظر می‌رسد استانداردهای ISO TS 16949/ AS 9001 در سال 1395 تجدید نظر شوند.

ایزو 13485  استاندارد تجهیزات پزشکی چه خواهد شد؟
بازنگری فعلی این استاندارد بر خلاف انتظار بر اساس ساختار سطح بالای ضمیمه‌ی SL نیست. انتظار می رود تجدید نظرهای آتی این استاندارد بر مبنای ساختار جدید باشد.

آیا ایزو 9004 هم‌چنان مورد استفاده خواهد بود؟
بله، این استاندارد هم‌چنان در آینده نیز پیشنهادات بسیار سودمندی در رابطه با چگونگی کاربرد رویکرد اصول سیستم مدیریت کیفیت بری مسائل کلان مدیریت کسب‌و‌کار و ایجاد تجارتی پایدار؛ ارائه خواهد نمود.

02 Time

چگونه می‌توان به استقبال فرآیند انتقال رفت؟
بلافاصله پس از آموزش کارکنان سازمان‌تان و تجدید ساختار فرآیندها در راستای ساختار سطح بالای جدید؛ می‌توانید برای انتقال آماده شوید. ما مجموعه‌ای از اطلاعات، شامل بخش ویژه‌ای برای فرآیند انتقال، را در این وب‌سایت www.90012015.ir قرار داده‌ایم که می‌توانند برایتان مفید باشند. ما پیشنهاد می‌کنیم که فرآیندهای خود را جدای از سیستم فعلی‌تان بازبینی و حسب نیاز بازنگری نمایید.

ایزو 9001 ویرایش 2015 تا چه زمانی به رسمیّت شناخته شده و ممیزی می‌شود؟
ایزو 9001 ویرایش 2008 تا شهریور 1397 (سپتامبر 2018) به رسمیت شناخته شده و می‌تواند تا پایان دوره‌ی انتقال سه ساله برای ایزو 9001 ویرایش 2015 ممیزی شود. بهتر است فرآیند انتقال را در اوّلین زمان ممکن که فعّالانه توان مدیریت این فرآیند را دارید؛ برنامه‌ریزی نمایید. لطفاً توجه داشته باشید که تمام سازمان‌ها باید در مهلت انتقال به استاندارد جدید که تا آن زمان گواهی‌نامه‌ی ایزو 9001 ویرایش 2008  اعتبار خواهد داشت، فرآیند انتقال را تکمیل نموده باشند.

آیا می‌توان در سال 2016 و ضمن ممیزی تمدید گواهینامه نسبت به انتقال اقدام نمود؟
بله، اطمینان یابید که سیستم شما تمامی الزامات ایزو 9001 ویرایش 2015 را تأمین نموده است.

آیا انتقال به معنای روزهای اضافی ممیزی یا هزینه‌ی بیشتر ممیزی است؟
انتظار می‌رود سازمان‌ها فرآیند انتقال را ضمن ممیزی‌های تمدید گواهینامه یا ممیزی‌های مراقبتی به انجام رسانند که این امر مشمول افزایش هزینه و روزهای ممیزی خواهد شد؛ که مقادیر دقیق آن باید از شرکت‌ صدور گواهینامه‌ی طرف قرارداد استعلام شود.

آیا می‌توان پیش از زمان تعیین شده برای ممیزی مراقبتی نسبت به انتقال اقدام نمود؟
انتقال می‌تواند در دوره‌ای سه ساله انجام شود؛ با این حال انتقال پیش از موعد تعیین شده در ارزیابی اولیّه امکان‌پذیر است، امّا ممکن است نیاز به روزهای اضافی برای ارزیابی/ ممیزی داشته باشد و ضمناً  سازمان متحمل هزینه‌های اضافی شود.

آیا ممیزی ایزو 9001 ویرایش 2015 متفاوت خواهد بود؟
اگر چه شباهت‌هایی در رابطه با ممیزی‌ها وجود خواهد داشت، امّا برخی از تفاوت‌های مهم نیاز به آگاه‌سازی دارد. تیم‌های ممیزی الزام به ملاقات با مدیریت ارشد در زمان ارزیابی خواهند داشت، بنابراین ایشان باید در روزهای ممیزی حضور داشته باشند. قبل از ممیزی، مدیران سازمان باید یک برنامه‌ی کاری برای روز (های) ممیزی ایجاد و ارائه نمایند.

حدود هزینه و زمان اضافی برای انتقال چیست؟
انتقال ضمن ممیزی‌های مراقبتی مشمول حدود 20% افزایش در زمان ممیزی و طبیعتاً هزینه‌ی مربوط به ممیزی مراقبتی خواهد شد. این نسبت برای انتقال در ممیزی‌های تکرار صدور گواهینامه معادل با 10% می‌باشد. انتقال پیش از موعد نیازمند ممیزی ویژه است که زمان و هزینه‌ی آن می‌بایست از شرکت‌ صدور گواهینامه‌ی طرف قرارداد استعلام شود.

چگونه می‌توان از وضعیّت پیشرفت فرآیند انتقال سازمان خود آگاه شد؟
می‌توانید از همکاری مشاورین سیستم‌های مدیریت و تیم‌های کارشناسی شرکت‌های صدور گواهینامه (ضمن توجه به استقلال ایشان) بهره بُرده و پیشرفت خود را نسبت به استاندارد جدید ردیابی نمایید. ما نیز می‌توانیم ضمن اجرای ممیزی‌های تعیین فاصله تا اهداف مورد انتظار انتقال با سازمان شما همکاری داشته و میزان پیشرفت انتقال شما را در برای شناسایی جایگاه کنونی‌تان در مسیر انتقال تعیین و گزارش نماییم.
ضمن این‌که یک چک‌لیست خود ارزیابی در بخش راهنمای انتقال پیش‌بینی شده است که در آینده‌ی نزدیک در وب‌سایت قابل دستیابی خواهد بود تا شما بتوانید ضمن تکمیل آن، میزان پیشرفت خود را ارزیابی نمایید.

آیا می‌توان دامنه‌ی گواهینامه‌ای ایزو 9001 ویرایش 2008 را مشابه ویرایش 2015 این استاندارد توسعه داد؟
نه، امکان توسعه‌ی دامنه‌ی ایزو 9001 ویرایش 2008 به شکل نگارش 2015 این استاندارد امکان‌پذیر نیست. در عین حال فرآیند انتقال به نگارش 2015 این استاندارد باید تا تا شهریور 1397 (سپتامبر 2018) تکمیل شده باشد، در غیر این صورت گواهینامه‌ی صادره نامعتبر خواهد بود.

من در حال حاضر سرممیز/ ممیز واجد شرایط هستم، آیا نیاز به آموزش مجدد برای ویرایش جدید از استاندارد دارم؟
در عین حالی که دانش و تجربه شما بسیار ارزشمند است، این بزرگ‌ترین تغییر استاندارد در یک دهه‌ی گذشته است. درک شرایط ناآشنای جدید برای شما حیاتی است. ما توصیه می‌کنیم که شما در دوره‌های آموزشی انتقال ممیزی به ممیزی‌های دانش و اعتماد به نفس کامل برای ممیزی استانداردهای جدید را کسب نمایید.

ما در حال حاضر امکان‌سنجی/ پیاده‌سازی ایزو 9001 برای دریافت گواهینامه هستیم. پیشنهاد شما در این باره چیست؟
شما در هر مرحله از طرح‌ریزی، پیاده‌سازی و ارزیابی استاندارد ایزو 9001 ویرایش 2015 که باشید؛ هنوز هم تا شهریور 1397 (سپتامبر 2018) برای انتقال به استاندارد جدید فرصت دارید. با شناختی که ما از ساختار سطح بالای جدیدداریم، توصیه می‌کنیم شما به این ساختار توجه داشته باشید.
حتی اگر مرحله‌ی پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت برمبنای ایزو 9001 ویرایش 2008 هستید؛ ما توصیه می‌کنیم که یک نسخه از نگارش 2015 تهیه نموده و این نگارش از استاندارد را پیاده سازی نمایید.

ما دارای سیستم مدیریت یک‌پارچه شامل ISO 14001 و OHSAS 18001 هستیم، تغییرات ISO 9001 و این استانداردها چگونه سیستم و انتقال آن‌را تحت تأثیر قرار خواهد داد؟
تغییرات پیشنهادی در رابطه با سه استاندارد یک‌پارچه‌سازی تحت عنوان IMS بسیار ساده تر بوده و هماهنگی بیشتری بین این مدارک ایجاد خواهد شد. با این حال آنها دارای تاریخ‌های انتشار رسمی متفاوتی هستند و فرآیند انتقال باید با توجه به اعتبار تمامی این گواهینامه‌ها برنامه‌ریزی شده باشد. شما می‌توانید از طریق ارسال مشخصات گواهینامه‌های جاری خود به ای‌میل درج شده در بخش تماس با من وب‌سایت www.90012015.ir در زمینه‌ی برنامه‌ریزی برای انتقال کمک بگیرید. انتقال به استانداردهای جدید فرصتی عالی برای یکپارچه‌سازی سیستم‌های مدیریت فراهم می‌نماید.

ما دارای سیستم مدیریت یک‌پارچه هستیم. با توجه به ساختار سطح بالای جدید آیا گواهینامه‌ی ما هم‌چنان اعتبار خواهد داشت؟
بله، گواهینامه‌ی سیستم‌های مدیریت یک‌پارچه حسب اعتبار استانداردهای متشکله معتبر خواهد بود.

ما سئوالاتی در رابطه با فرآیند ممیزی و گواهینامه‌ی صادره داریم؛ چگونه می‌توانیم آنها را مطرح کنیم؟
پاسخگویی به سئوالات شما برای ما موجب خُرسندی است. برای طرح سئوالات خود از مسیرهای ارتباطی بخش تماس با من وب‌سایت www.90012015.ir استفاده نمایید.

05

شما چگونه شما می‌توانید در فرآیند انتقال به ما کمک کنید؟
ما اطلاعات به‌روزی در رابطه با ویرایش جدید استاندارد ایزو 9001 داریم؛ بنابراین امکان ارائه‌ی خدماتی که در کمترین زمان تکمیل فرآیند انتقال را فراهم آورند، فراهم شده است.
منابع متعددی نظیر آموزش‌ها، نوشته‌ها و راهنماهای انتقال در بخش‌های مختلف برای استفاده شما ارائه شده‌اند. با این حال، شما باید برای طرح‌ریزی و پیاده‌سازی تغییرات در کسب‌و‌کار خود برنامه‌‌ی جامعی تهیه نمایید.

چه آموزش‌هایی قابل ارائه است؟
مجموعه‌ای کامل از دوره‌های آموزشی برای کمک به شما در رابطه با درک تغییرات کلیدی و شروع انتقال به ایزو 9001 طرح‌ریزی شده است که نه تنها شامل اطلاعات، بلکه شامل مهارت‌های عملی و انتقال تجربیّات مؤثر هستند.
این دوره‌ها شامل یک دوره‌ی خاص برای مدیریت ارشد است که به معرفی مسئولیت‌های جدید ایشان در رابطه با سیستم‌های مدیریت؛ آموزش ویژه‌ی انتقال به ساختار سطح بالای جدید و تغییرات کلیدی استاندارد ویرایش جدید است. یک دوره جدید نیز برای تیم‌های ممیزی داخلی تحت عنوان الزامات مهم جدید برای آگاهی ایشان طرح‌ریزی شده است.
همچنین آموزش‌هایی در برخی از مناطق کلیدی جدید از استاندارد مانند (رویکرد فرآیندی)، (تفکر مبتنی بر ریسک)، (فراهم‌آوری بیرونی) و (رهبری ممیزی‌ها) وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر به بخش آموزش‌های ایزو 9001 ویرایش 2015 وب‌سایت www.90012015.ir مراجعه نمایید.

ما با هر دوی استانداردهای ISO 9001  و  ISO 14001 گواهی شده‌ایم. آیا ما نیاز به آموزش برای هر دو استاندارد گواهی‌شده داریم؟
با توجه به تغییرات اساسی که در هر دو استاندارد ایجاد شده است، ما توصیه می‌کنیم که به منظور اطمینان درک کامل تغییرات در سازمان‌تان هر دو استاندارد را آموزش ببینید.

06 Standards

منابع زیر در وب‌سایت www.90012015.ir ارائه شده‌اند که می‌توان آنها را به صورت آنلاین دریافت نمود:

اهمیت رهبری در مدیریت کیفیت
در استاندارد جدید یک بند ویژه به رهبری اختصاص داده شده است و این امر یکی از مهم‌ترین تغییرات می‌باشد. نوشته‌ی اهمیت رهبری در مدیریت کیفیت توضیح می‌دهد که چرا مدیریت در شرایط کنونی نیاز را به ایفای نقشی فعّال‌تر در سیستم مدیریت کیفیت برای اطمینان از استقرار، نهادینه‌شدن، انتقال و نگه‌داری سیستم مذکور دارد.

مدیریت ریسک در مدیریت کیفیت
نوشته‌ی مدیریت ریسک در مدیریت کیفیت توضیح می‌دهد که پس‌زمینه‌ی تجدید نظر شده‌ی ایزو 9001، چگونه ریسک‌ها مدیریت می‌شوند و منافع آن برای کاربران ایزو 9001 چیست.

ساختار جدید برای استانداردهای سیستم‌های مدیریت بر مبنای ضمیمه‌ی SL
نوشته‌ی ضمیمه‌ی SL چارچوب عمومی جدید شامل متن اصلی، اصطلاحات و تعاریف عمومی و طرح تمامی استانداردهای سیستم مدیریت پیش‌رو را تعیین می‌کند.

به علاوه:
راهنمای انتقال به ایزو 9001 ویرایش 2015
چک لیست خود ارزیابی
فرآیند انتقال به ایزو 9001 ویرایش 2015

ضمن اینکه اوّلین ترجمه‌ی ایزو 9001 ویرایش 2015 توسط همین وب‌سایت ارائه شده است. در طی این مدت نیز ضمن ترجمه‌ی مقالات متعدد و حضور در دوره‌های آموزشی، سعی در درک کامل مفاهیم و ساختار جدید داشته‌ایم؛ به همین دلیل ما سعی داشته‌ایم بهترین گزینه برای کمک به شما در زمینه‌ی درک و انتقال به استاندارد جدید باشیم.

07 ETC

ادامه دارد …

درباره‌ی سید مجتبی موسوی

دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع با گرایش تولید صنعتی، با بیش از ۱۶ سال تجربه در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت کیفیت، لجستیک، تحقیق‌وتوسعه، فنآوری اطلاعات و مالی. در سال‌های آغازین با چند شرکت به‌عنوان مدیر تضمین کیفیت و نماینده‌ی مدیریت همکاری نموده‌ام و بیش از هفت سال است که به عنوان متولی سیستم‌های مدیریت کیفیت با شرکت‌های مختلف در صنایع ریلی، صنایع خودرو، صنایع خانگی، الکترونیک، سازه‌های بتنی و سایر صنایع همکاری داشته‌ام. عمده‌ی فعالیت‌های من در زمینه‌های مدیریت، مشاوره، تدریس و ممیزی سیستم‌های مدیریت شامل حوزه‌های مختلف سیستم‌های مدیریت، ایمنی‌وبهداشت شغلی و محیط‌زیستی؛ و همچنین نظامنامه‌های SPC، APQP، PPAP، FMEA و MSA و سایر ابزار مهندسی کیفیت و نرم‌افزارهای مربوطه بوده و همواره در جستجوی به‌روزآوری دانش و کسب تجربیات جدید هستم.

6 دیدگاه

 1. سلام آقای موسوی، جایگاه مسائل مالی در سیستم‌های مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

  • سید مجتبی موسوی

   سلام آقای جعفری عزیز، از توجه شما به مطالب ارائه شده در وب‌سایت سپاسگزارم. استاندارد ایران ایزو 10014 نگارش 1388 تحت عنوان مدیریت کیفیت، راهنمایی‌هایی برای تحقق منافع مالی و اقتصادی به موضوع مورد نظر شما می‌پردازد. لطفاٌ این مرجع را مطالعه فرمایید تا به پاسخ مورد نظرتان برسید.

 2. فاطمه جعفرصالحی

  با سلام- آقای مهندس موسوی لطفا” در صورت امکان الزاماتی را در خصوص لجستیک نیز به اشتراک بگذارید . با سپاس

  • سید مجتبی موسوی

   سلام سر کار خانم جعفر صالحی، از توجه شما به مطالب وب سایت سپاسگزارم. ترجمه استاندارد IATF 16949 2016 به اتمام رسیده است و حسب فرمایش شما نو.شته ای در زمینه MMOG/LE را که در رابطه با ارزیابی لجستیکی است را در اولویّت قرار خواهم داد.

 3. فاطمه جعفرصالحی

  با سلام- آقای مهندس می خواستم بدونم که فرق ISO با IATF در چیست ؟ این که ISO TS به IATF تبدیل شده است به چه علتی می باشد و تفاوت این دو مقوله را کجا می توانم ببینم ؟

  • سید مجتبی موسوی

   سلام سرکار خانم جعفر صالحی. از حضور شما در وب سایت سپاسگزارم. سازمان ISO و کارگروه اقتضایی IATF نهادهای ترویج سیستم های مدیریت کیفیت با دامنه و گستردگی متفاوت هستند. IATF استاندارد و مراجعی در صنف خودرو توسعه می دهد که حاصل همکاری این دو سازمان استاندارد ISO TS 16949 1999 و پس از آن نگارش های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۹ این استاندارد بود. تا کنون این استاندارد از سوی ISO کنترل می شده است اما از Oct 2016 استاندارد صنفی صنعت خودرو (بنا بر دلایلی) مستقل از سازمان ایزو و در قالب IATF 16949 2016 انتشار یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *