خانه / NSA, PCPA و QSB+ / مدیریت جریان مواد و تولید یا M&MFM

مدیریت جریان مواد و تولید یا M&MFM

مدیریت جریان مواد و تولید، دوازدهمین ماده‌ی آموزشی است که به لحاظ ارائه در وب‌سایت آخرین ماده‌ی آموزشی محسوب می‌شود. با ارائه‌ی این ماده‌ی آموزشی این مجموعه از فعالیّت‌های وب‌سایت تکمیل شده است و تمامی مراجع QIP هم‌اکنون برای شما در دسترس است.

هم‌اکنون عمده‌ی ممیزی‌های NSA کامل شده است و این ممیزی‌ها با PCPA ادامه خواهند یافت. ما امیدواریم همکاران ما در این ممیزی‌ها نیز موفق عمل نموده و زمینه‌ی آغاز به تولید انبوه محصولات جدید طرح‌های خودکفایی را فراهم آورند.

در ادامه الزامات مربوط به ماده آموزشی دوازدهم درج شده اند و شما می‌توانید متن کامل این ماده‌ی آموزشی را در پایان نوشته برداشت (Download) فرمایید.عملیّات تولید برنامه‌ریزی شده و پی‌گیری شده است.

MMFM11
برنامه‌ریزی راهبُردی بلندمدّت در طریق فروش و برنامه‌ریزی عملیّاتی (S&OP) مدیریت شده است، که شامل تمام نیازهای مشتری است.
این امر برای تعریف ظرفیّت تولید، سطح ذخیره‌سازی و طرح سرمایه‌گذاری استفاده شده است.

MMFM12
سر برنامه‌ی تولید (MPS)، مبتنی بر خروجی‌هایS&OP، در محلّ تولید مدیریت شده است. این امر پیش‌بینی کامل تقاضای مشتری را در سطح شماره‌ی قطعه در کوتاه مدت فراهم نموده؛ (و) برای تعریف منابع مورد نیاز (دسترسی به تجهیزات، منابع انسانی، اجزاء و مواد خام و …)
استفاده شده است.

MMFM13
تحت رهبری تولید، یک برنامه‌ی تولید با جزئیات، مبتنی بر خروجی‌های MPS  در دوره‌های روزانه تعریف شده است.

MMFM14
انحرافات بین تولید پیش بینی شده و واقعی، به صورت روزانه در سطح خط تولید پی‌گیری و کنترل شده است. یک فرآیند تشدید تعریف شده است. (مانند تشدید در جلسات FR)

MMFM15
S&OP و MPS با تیم تولید و تأمین‌کنندگان سطح X به اشتراک گذاشته شده است.

MMFM16
یک فرآیند برای بهبود زمان راه‌اندازی جاری شده است. سازمان باید هدف را ایجاد، زمان تنظیم را اندازه‌گیری و هنگامی که هدف زمان راه‌اندازی محقق نشده باشد، برنامه‌ی اقدام را تعیین نموده باشد.

عملیّات دارای محدودیّت شناسایی و به طور ویژه مدیریت شده‌اند.

MMFM21
بر اساس تقاضای مشتری، تمام عملیّات گلوگاهی شناسایی شده‌اند.

MMFM22
عملیّات دارای محدودیّت در میان گلوگاه‌ها و در رابطه با فعالیّت‌های ایجاد صلاحیّت، آموزش، نگه‌داری، ضایعات، راه-اندازی و واکنش سریع در صورت هر گونه انحراف اولویّت‌بندی شده است.

MMFM23
این محدودیّت باید شناسایی مشکلات، ایجاد برنامه‌های اقدام و تأیید اثربخشی برنامه‌های اقدام را مدیریت نموده باشد.

MMFM24
طرح‌های پشتیبان برای هر عملیّات گلوگاهی تعریف شده است.

شرایط ذخیره‌سازی و جابجایی محصول (نهایی، نیم‌ساخته ​​و تأمین‌شده) به منظور حفاظت قطعات از آسیب و اثرات محیطی رعایت شد است.

MMFM31
رویکردی ساختاریافته برای سازمان‌دهی ذخیره‌سازی تعریف و به‌کار بُرده شده است. به عملیّات ذخیره‌سازی به عنوان کار استاندارد رسیدگی شده و LPA اجرا شده است.

MMFM32
سیستم جاری اجازه می‌دهد تا عملیّات ذخیره‌سازی و سطح موجودی برای هر مرجع به سهولت دیده شود. سطح موجودی به صورت دوره‌ای تصدیق می‌شود.

MMFM33
سیستم مدیریت موجودی این موارد را در نظر گرفته است: تاریخ انقضاء محصول، رعایت FIFO و تغییر مرجع محصول.

MMFM34
در صورت لزوم، شرایط ذخیره‌سازی در زمان واقعی توسط تجهیزات کنترل شده است (مانند دما، رطوبت و …). شرایط ذخیره‌سازی ثبت شده است. روش‌های اجرایی هشدار و اقدامات متقابل تعریف شده‌اند.

MMFM35
مناطق ذخیره‌سازی ضمن ممیزی‌های کیفی و موجودی (مانند LPA) تصدیق شده‌اند.

سیستمی جاری است که تضمین می‌نماید مواد مورد نیاز برای تولید سازماندهی شده و در محل استفاده در دسترس هستند.

MMFM41
طرح تأمین ایجاد شده در پای کار پی‌گیری شده است. تجهیزات تأمین با طرح جانمایی، پیکره‌بندی جریان و فضای موجود سازگار شده اند.

MMFM42
تمامی فعالیّت‌های تأمین به عنوان کار استاندارد در نظر گرفته شده و LPA اجرا شده است.

MMFM43
قوانین تشدید تعریف و اعمال شده اند. (نواحی ساخت و لجستیک)

MMFM44
فرآیند تغذیه مبتنی بر یک روش ساخت‌یافته (مانند سیستم کششی) است که:
— سرریزها و عملیات بدون ارزش افزوده (بازسازی) را به حداقل می‌رساند.
— در تمامی دوره‌ی تولید، در دسترس بودن مواد در ایستگاه کاری را در طول روز تضمین می‌نماید.

MMFM45
بهینه‌سازی جریان مواد و قطعات، مبتنی بر استفاده از ابزارهایی مانند MIFA یاVSM، جاری است.

شاخص‌ها برای تعيين اثربخشی مديريت جریان مواد تعريف و پی‌گیری شده‌اند.

MMFME1
شاخص‌گذاری‌ها تأخیرهای پیش‌هنگام را در برابر تولید برآورد-شده پی‌گیری می‌نماید.

MMFME2
سطح موجودی انبار (پی‌گیری‌شده در مقایسه با هدف – حداقل و حداکثر)

MMFME3
پایش OEE (نسبت فعالیّت‌های عملیّاتی تولید) گلوگاه‌ها

MMFME4
اتلاف تولید به علت فراموشی تغذیه

شما می‌توانید اسلایدهای این ماده‌ی آموزشی را در پیوند زیر دریافت فرمایید:


دانلود ماده‌ی آموزشی دوازدهم مجموعه‌ی QIP
مدیریت جریان مواد و تولید
Persian 12_-_Manufacturing_and_Material_Flow_Management_-_Sep2013

درباره‌ی سید مجتبی موسوی

دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع با گرایش تولید صنعتی، با بیش از ۱۶ سال تجربه در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت کیفیت، لجستیک، تحقیق‌وتوسعه، فنآوری اطلاعات و مالی. در سال‌های آغازین با چند شرکت به‌عنوان مدیر تضمین کیفیت و نماینده‌ی مدیریت همکاری نموده‌ام و بیش از هفت سال است که به عنوان متولی سیستم‌های مدیریت کیفیت با شرکت‌های مختلف در صنایع ریلی، صنایع خودرو، صنایع خانگی، الکترونیک، سازه‌های بتنی و سایر صنایع همکاری داشته‌ام. عمده‌ی فعالیت‌های من در زمینه‌های مدیریت، مشاوره، تدریس و ممیزی سیستم‌های مدیریت شامل حوزه‌های مختلف سیستم‌های مدیریت، ایمنی‌وبهداشت شغلی و محیط‌زیستی؛ و همچنین نظامنامه‌های SPC، APQP، PPAP، FMEA و MSA و سایر ابزار مهندسی کیفیت و نرم‌افزارهای مربوطه بوده و همواره در جستجوی به‌روزآوری دانش و کسب تجربیات جدید هستم.

20 دیدگاه

 1. با سلام و احترام
  آقای مهندس موسوی بنده کارشناس تضمین در یک شرکت قطعه ساز خودرو ( ایرانخودرو )هستم.
  در مورد الزامات جدید IATF و الزامات NSAمشکلاتی دارم که ممنون میشم از دانش وراهنمایی جنابعالی بهره بگیرم.
  در مورد escalation فرم ،دستورالعمل یا رویه ای باید در سازمانم داشته باشم.
  اما نیاز به راهنمایی جنابعالی دارم تا دید مناسبی یرای این مسئله و ایضا آدیت چند لایه ای داشته باشم.

  باتشکر

  • با سلام و احترام
   ضمن تقدیر از لطف حضرت‌عالی و هم‌چنین حضور ارزشمندتان در محیط وب‌سایت
   واژه‌ی Escalation (تشدید) و فرآیند مربوط به آن (Escalation Process) هم‌اکنون در سیستم‌های مدیریت (مانند IATF 16949) و هم‌چنین الزامات خاص مشتریان (مانند QIP) به تکرار در نظر گرفته شده است. اوّلین مفهوم که در این رابطه با ذهن متبادر می‌شود (که البته مصداق قابل قبولی هم هست) اطّلاع‌رسانی به سطوح فراتر مدیریت سازمان (مانند اطلّلاع‌رسانی عدم توقف تولید با وجود فعّال‌سازی سیستم هشدار یا ANDON به مقامات بالاتر) می‌باشد.
   امّا لطفاً مصادیق دیگر فرآیند تشدید مانند تشدید مبتنی بر ارسال نامنطبق‌ها از سوی تأمین‌کنندگان را در نظر داشته باشید. (مانند روش‌های در نظر گرفته شده در GP12). در مرحله‌ی اوّل ممکن است به تأمین‌کننده اجازه داده شود تا خود نسبت به جداسازی نامنطبق‌ها اقدام نمایند، فرآیند تشدید در ادامه ممکن است دایر بر جداسازی توسط مشتری و پس از تکرار ارسال محصولات نامنطبق جداسازی توسط شخص ثالث (مانند سازمان‌ای مستقل بازرسی) در نظر گرفته شود. طبیعتاً این فرآیند تشدید در تعامل با تأمین‌کننده تأثیر داده شده و مشمول جرایم خواهد شد. نظیر چنین رویکردی را در بخش ۱-۲-۴-۸ استاندارد IATF 16949 ببینید.
   نمونه‌ی دیگری از فرآیند تشدید ممکن است در رابطه با محصولات ایمنی در نظر گرفته شوند: در صورت بروز مغایرت در یک مشخصه‌ی ایمنی، محصول ایمنی توسط مشتری اسقاط و سپس به تأمین‌کننده بازگردانده خواهد شد! نظیر چنین رویکردی را در بخش ۷-۱-۷-۸ استاندارد IATF 16949 ببینید.
   مصداق دیگری از فرآیند تشدید می‌تواند روش‌هایی نظیر قوانین انتقال نمونه‌برداری (Sampling Switching Rules) مانند روش‌های سهل‌گیرانه- عمومی- سخت‌گیرانه در نظر گرفته شود. شبیه به چنین رویکردی را در بخش ۱-۱-۱-۹ استاندارد IATF 16949 ببینید.
   در رابطه با FR (واکنش سریع) برای مسائل کیفی داخلی و خارجی، در ترکیب با VS (ایستگاه تصدیق) ممکن است قوانین تشدید در ارتباط با Tally Sheet (کاربرگ‌های پای‌کار VS) و تعیین حدود هشدار برای فعّال‌سازی ANDON (سیستم هشدار مانند روشن نمودن چراغ قرمز، فعَال‌سازی آژیر و توقف خط تولید) در نظر گرفته شود.
   برای درک مفهوم توجه داشته باشید که فرآیند تشدید عموماً از سطوح پایین‌تر سازمان به سطوح بالاتر (مانند کارگر- سرکارگر- سرپرست تولید- سرشیفت- مدیر تولید- مدیر کارخانه)، فعالیّت‌های پایین‌دست به بالادست و هم‌چنین سطوح پایین‌تر زنجیره‌ی تأمین به سطوح بالاتر انجام می‌پذیرد و در مقابل واکنش در مسیر معکوس (مانند سطوح بالاتر مدیریت سازمان یه سطوح پایین‌تر) به انجام می‌رسد.
   همکاران گرانقدر یقیناً نمونه‌هایی از فرآیندهای تشدید را تجربه نموده‌اند که هم‌اکنون ممکن است نیازمند توسعه‌ی همه‌جانبه‌ی آنها بوده، و رویکردی قانون‌مند و استاندارد برای تدوین آنها در نظر گرفته باشند.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

 2. با عرض سلام و خسته نباشيد چرا فايلهاي اموزشي پس از دانلود باز نمي شوند؟

  • همکار گرانقدر
   با سلام و احترام
   ضمن تقدیر از بازخورد حضرت‌عالی، لطفاً عنوان فایل را بفرمایید تا نسبت به حل‌و فصل مشکل اقدام شود. فایل‌ها عموماً pdf هستند و می‌بایست با نرم‌افزارهای عمومی در این زمینه بازخوانی شوند؛ ضمن این‌که موارد مورد نظرتان را اعلان فرمایید تا نسبت به ارسال آنها به ایمیل‌تان اقدام شود.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

 3. با عرض سلام و خسته نباشيد
  متاسفانه فايل آموزشي مربوط به کار استاندارد دانلود نشده و دائم پيغام خطا ميدهد لطفا در اين رابطه بررسي بفرماييد باتشکر فراوان

  • سید مجتبی موسوی

   جناب آقای طاووسی
   با سلام و احترام
   ضمن پوزش از اخلال پیش‌آمده، به استحضار می‌رسانیم که ماده‌ی آموزشی سوّم QIP با ویرایش جدید به‌زودی در وب‌سایت ارائه خواهد شد.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

 4. با عرض سلام و خسته نباشيد مجدد
  خواهشمند است در صورت امکان فايل آموزشي شماره 3 مربوط به خطاناپذيرسازي را برايم ايميل نماييد متاسفانه در مجموعه کاملي که زحمت کشيده و ارسال نموده ايد ، اين فايل موجود نيست

  • سید مجتبی موسوی

   با سلام و احترام
   ضمن ابراز خُرسندی از حضور حضرت‌عالی در وب‌سایت، لطفاً ای‌میل‌تان را بررسی فرمایید.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

   • با عرض سلام و خسته نباشيد
    متاسفانه فایل آموزشی شماره ۳ مربوط به خطاناپذیرسازی هنوز برایم ایمیل نشده اگر ممکن است آنرا ارسال نماييد
    با تشکر و سپاس فراوان از مساعدت جنابعالي

    • سید مجتبی موسوی

     جناب طاووسی
     با سلام و احترام
     لطفاً ایملتان را بررسی فرمایید. فایل مورد نظر شما برایتان ارسال شده است.
     با تجدید احترام
     سیّد مجتبی موسوی

 5. با سلام و خسته نباشيد
  ضمن تشکر از پاسخگويي و حمايتتان
  متاسفانه فايل ارسالي به ايميلم مربوط به کار استاندارد شده است که قبلا آنرا دريافت نموده ام در صورت امکان فايل مربوط به ماده آموزشي 3 يعني خطاناپذيرسازي را برايم ارسال نماييد
  باز هم از شما کمال تشکر و قدرداني را دارم

  • سید مجتبی موسوی

   جناب طاووسی
   با سلام و احترام
   لطفاً ایملتان را بررسی فرمایید. فایل مورد نظر شما برایتان ارسال شده است.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

 6. با عرض سلام و خسته نباشید
  بابت مطالب آموزنده و مفیدی که در سایت قرار می گذارید تشکر فراوان دارم
  خواهشمندم در صورت امکان ماده آموزشی 12 مدیریت جریان مواد و تولید را برای من ایمیل فرمایید
  با سپاس فراوان

  • سید مجتبی موسوی

   با سلام و احترام
   لطفاً ایملتان را بررسی فرمایید. فایل مورد نظر شما برایتان ارسال شده است.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

 7. سلام و عرض ادب.بنده چند تا از فایلها را ترجمه کرده ام ولی به کمک جنابعالی هم نیازمندم.لطفا زمانی را که همه فایلها تکمیل می شوند اعلام فرمایید.متشکرم.

  • سید مجتبی موسوی

   با سلام و احترام
   از حضور شما در وب‌سایت بسیار خُرسندیم.
   تمامی الزامات مورد نظر شما هم‌اکنون در وب‌سایت ارائه شده‌اند، به جز ماده‌ی آموزشی کار استاندارد که برای ویرایش دوّم آن از وب‌سایت حذف شده است.
   به‌زودی این ماده‌ی آموزشی نیز در وب‌سایت بارگذاری خواهد شد و شما می‌توانید آن‌را برداشت فرمایید.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

 8. بهنام هوشنگ آرا

  جناب آقای مهندس موسوی
  باسلام و خسته نباشید
  ضمن تشکر از جنابعالی در خصوص راه اندازی چنین وب سایتی و اطلاعات مفیدی که در این وب سایت قرارداده اید.
  امیدوارم همیشه موفق و سلامت باشید.
  اطلاعات مدون مربوط به الزامات NSA به صورت فارسی و ترجمه شده و کاملا تشریحی در اختیار شما قراردارد (16 الزام و فصلهای مرتبط به آن ) که بنده از جنابعالی یا جایی به صورت کتاب یا جزوه تهیه کنم.
  ممنون و سپاس

  • سید مجتبی موسوی

   با سلام و احترام
   از حضور شما در وب‌سایت بسیار خُرسندیم.
   الزامات مورد نظر هم‌اکنون در وب‌سایت ارائه شده‌اند، به جز ماده‌ی آموزشی کار استاندارد که برای ویرایش دوّم آن از وب‌سایت حذف شده است.
   به‌زودی این ماده‌ی آموزشی نیز در وب‌سایت بارگذاری خواهد شد و شما می‌توانید آن‌را برداشت فرمایید.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *