خانه / دانلود / الزامات سیستم مدیریت / دانلود IATF 16949 ویرایش ۲۰۱۶ (IATF 16949 2016)

دانلود IATF 16949 ویرایش ۲۰۱۶ (IATF 16949 2016)

این استاندارد سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودرو (IATF 16949) همراه با الزامات خاصِ مشتری دارای کاربرد در صنعت خودرو، الزامات ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ و ایزو ۹۰۰۰ ویرایش ۲۰۱۵، اساس الزامات سیستم مدیریت کیفیت برای سازمان‌های تولیدکننده‌ی قطعات خودرو و قطعات یدکی مرتبط را تعریف می‌نمایند.

از این رو، این استاندارد QMS صنعت خودرو نمی‌تواند استاندارد مستقل سیستم مدیریت کیفیت در نظر گرفته شود امّا به عنوان یک بخش تکمیلی در نظر گرفته شده و عطف به ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ استفاده شده است.

IATF 16949 2016 (ویرایش اوّل) ارائه‌ی یک مدرک نوآورانه است، که با تلفیق تعدادی از الزاماتِ سابق خاص مشتریان، بر جهت‌گیری جدّی نسبت به مشتری تأکید دارد.

برای Download بر روی نوشته‌های زیر Click نمایید:
دانلود متن فارسی استاندارد  IATF 16949 2016 
الزامات QMS برای سازمان‌های تولیدکننده‌ی قطعات خودرو و قطعات یدکی مرتبط
(به همراه متن اصلی و ISO 9001 2015)

درباره‌ی سید مجتبی موسوی

دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع با گرایش تولید صنعتی، با بیش از ۱۶ سال تجربه در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت کیفیت، لجستیک، تحقیق‌وتوسعه، فنآوری اطلاعات و مالی. در سال‌های آغازین با چند شرکت به‌عنوان مدیر تضمین کیفیت و نماینده‌ی مدیریت همکاری نموده‌ام و بیش از هفت سال است که به عنوان متولی سیستم‌های مدیریت کیفیت با شرکت‌های مختلف در صنایع ریلی، صنایع خودرو، صنایع خانگی، الکترونیک، سازه‌های بتنی و سایر صنایع همکاری داشته‌ام. عمده‌ی فعالیت‌های من در زمینه‌های مدیریت، مشاوره، تدریس و ممیزی سیستم‌های مدیریت شامل حوزه‌های مختلف سیستم‌های مدیریت، ایمنی‌وبهداشت شغلی و محیط‌زیستی؛ و همچنین نظامنامه‌های SPC، APQP، PPAP، FMEA و MSA و سایر ابزار مهندسی کیفیت و نرم‌افزارهای مربوطه بوده و همواره در جستجوی به‌روزآوری دانش و کسب تجربیات جدید هستم.

2 دیدگاه

 1. با عرض سلام و خسته نباشید
  بسیار ممنونم بابت سایت بسیار خوب و مفیدتون
  درخواستی داشتم از شما مبنی بر اینکه آیا امکانش وجود داره چک لیست ممیزی IATF 16949 رو در اختیار بنده قرار بدید؟

  با تشکر

  • جناب آقای محمّد عزیز
   با سلام و احترام؛ چنانچه منظور حضرت‌عالی متن تبدیل به سئوال شده‌ی الزامات IATF 16949 باشد، متن فارسی این استاندارد در همین وب‌سایت ارائه شده است. البته یک نمونه سئوالی شده‌ی الزامات ISO 9001 2015 نیز برایتان ارسال شده است. در هر صورت من استفاده از چک‌لیست‌های مبتنی بر استاندارد را به شما همکار محترم توصیه نمی‌کنم و استفاده از چک‌لیست‌های مبتنی بر بخش‌بندی و ترتیب الزامات استاندارد اصولی نبوده و ریسک (و نه لزوماً) بروز مغایرت در فرآیند ممیزی را به همراه داشته باشد. ممکن است شما از ماتریس‌های تبدیل یا الزامات تکمیلی برای استفاده از این چک‌لیست‌ها استفاده نمایید؛ امّا اصولی‌تر این است که چک‌لیست‌ها فراخور طرح‌ریزی و پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت (از جمله فرآیندها) تدوین شوند.
   برایتان آرزوی بهترین‌ها را دارم. باز هم به وب‌سایت ما مراجعه فرمایید و مرا از نظراتن ارزشمند خود بهره‌مند سازید.
   با سپاس بی‌پایان. سیّد مجتبی موسوی.