خانه / ّIATF 16949 New / دانلود آخرین ویرایش IATF 16949 به همراه اصلاحات اجباری (تفاسیر رسمی)

دانلود آخرین ویرایش IATF 16949 به همراه اصلاحات اجباری (تفاسیر رسمی)


شما می‌توانید متن کامل استاندارد IATF 16949 را

به همراه اصلاحات اجباری (تفاسیر رسمی)
ضمن Click روی تصویر روبرو یا همین نوشته برداشت (Download) فرمایید.

در چند دهه‌ی اخیر، هزاران مدرک به شکل‌های متنوعی نظیر مقاله، کتاب و استاندارد در رابطه با سیستم‌های مدیریت کیفیت منتشر شده است؛ امّا همچنان با تعمیق در تغییرات مراجع جاری یا انتشار استانداردهای جدید، به این نتیجه می‌رسیم که هنوز هم ناگفته‌های بسیاری در رابطه کیفیت و اهمیّت آن ناگفته مانده است.

گر چه در پاره‌ای موارد پیاده‌سازی این استانداردها شیوه‌ای اثبات توانمندی سازمان برای طرف‌های برون‌سازمانی تلقّی شده است، امّا یقیناً سازمان‌هایی از مزایای آن بهره می‌برند که اجرای آنها را به عنوان طریقی برای ایجاد فرهنگ کیفیت و رفتار اصولی، و درنتیجه کسب رضایت کارکنان، مشتریان، جامعه و سایر طرف‌های ذی‌نفع از جمله مالکان و سرمایه‌گذاران باور داشته باشند.

ویرایش جدید این ترجمه از این استاندارد را بنا بر رسالت خود برای تسهیل در بهبود شرایط سازمان‌ها ایجاد و به جامعه‌ی صنعتی ایران و همکاران گرانقدرم که تلاشی بی‌وقفه برای ارتقاء سطح کیفی محصولات و خدمات دارند، ارائه می‌نمایم.

از تمامی همکاران و اساتید گرانقدر درخواست می‌نمایم که نظرات، پیشنهادات و اشکالات مربوط به این ترجمه را به اینجانب اعلام فرمایند تا ویرایش‌های آتی این ترجمه‌ مورد استفاده قرارگیرند. توجه و تذکُر شما موجب نهایت سرافرازی و امتنان خواهد بود.

هم‌چنان لازم دیدم از حوصله و همکاری فرزند گرامی‌ام پارسای عزیز و همسر نازنینم در زمان ترجمه، نگارش و بازبینی متن این استاندارد، بی‌نهایت سپاس‌گزاری نموده؛ و تأکید نمایم که ایجاد بهبودی هر چند کوچک در آینده‌ی هم‌نسلان فرزندم که امیدهای آینده‌ی این مرز و بوم پرگهر خواهند بود، انگیزه‌ی قوی و اصلی برای تلاش من در حوزه‌ی سیستم‌های مدیریت بوده و هست.

خلاصه‌ی سوابق شغلی مترجم

دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع با گرایش تولید صنعتی، با نزدیک به بیست سال تجربه در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت کیفیت، لجستیک، تحقیق‌ و توسعه، فن‌آوری اطّلاعات و مالی.

• مدیر وب‌سایت https://90012015.ir (ارائه‌دهنده‌ی نوشته‌ها و استانداردهای مرجع در زمینه‌ی استانداردهای خانواده‌ی ایزو ۹۰۰۱، و استاندارد IATF 16949 به همراه الزامات خاص مشتریان)

• دارای سابقه‌ی مدیریت، مشاوره، تدریس و ممیزی سیستم‌های مدیریت در زمینه‌های مختلف مانند صنایع ریلی، صنایع خودرو، صنایع خانگی، الکترونیک و سازه‌های بتنی

• فعّال در حوزه‌های مختلف سیستم‌های مدیریت کیفیت، ایمنی‌ و بهداشت شغلی و محیط‌زیستی؛ و همچنین نظام‌نامه‌های SPC، APQP، PPAP، FMEA و MSA، سایر ابزار مهندسی کیفیت و نرم‌افزارهای مربوطه

• مترجم، مجری و مشاور الزامات خاص مشتریان در زنجیره‌ی تأمین خودرو، نظیر الزامات خاص گروه PSA و GM موسوم به QIP (که هم‌اکنون ممیزی‌های NSA، PCPA و QSB+ از سوی شرکت‌ ساپکو به نمایندگی از پژو، و شرکت سازه‌گستر سایپا به نمایندگی از سیتروئن بر اساس چک‌لیست آن به انجام می‌رسد)، و الزامات خاص شرکت‌ها و گروه‌هایی نظیر Faurecia، Renault و گروه FCA (فیات و کرایسلر ایالات متحده)

برای عالی بودن، خوب بودن کافی نیست …

درباره‌ی این ویرایش از ترجمه

ویرایش نهایی استاندارد بین‌المللی ایزو 9001 ویرایش ۲۰۱۵ میلادی در بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۴ (SEP 15 2015) منتشر شد؛ که با توجه به تجربه‌ی ترجمه‌ی انتشار FDIS آن به سرعت ترجمه و در اختیار علاقمندان قرار گرفت. در ادامه ویرایش جدید استاندارد بین‌المللی ISO/TS 16949 ویرایش ۲۰۱۷ میلادی در دهم مهر ۱۳۹۵ و تحت عنوان IATF 16949 منتشر شد.

با توجه به اطّلاع اساتید گرانقدر از سطح علاقه‌ی من به توسعه‌ی این مجموعه از استانداردها، نسخه‌ای از IATF 16969 2016 در اختیار من گذاشته شد. گر چه من خود از انتشار بی‌اجازه‌ی مطالب وب‌سایت و ترجمه‌های خود توسط گروهی از همکاران بوده و هستم، و به یقین و با تمام وجود حس ناشری که مطالب خود را در پایین‌ترین سطح ارائه و کیفیت می‌بیند را درک می‌کنم؛ امّا با علم به این موضوع که در شرایط جاری دسترسی رسمی به نسخه‌ی اصلی این استاندارد بین‌المللی فراهم نیست، سعی نمودم متن فارسی آن را در بالاترین سطح کیفیت برای ترجمه و نگارش، تدوین نموده و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهم. در ابتدا این ترجمه از طریق وب‌سایت شخصی این‌جانب به آدرس https://90012015.ir در اختیار همکاران گران‌قدر قرار گرفت و سپس با توجه به درخواست تعداد زیادی از همکاران آن‌ را در قالب این کتاب الکترونیک ارائه نموده‌ام. امیدوارم هر چه زودتر زمینه‌ی رعایت کامل حقوق مؤلفین فراهم آید تا زمینه‌ی توسعه‌ی خلاقیّت ارزش‌آفرین در همه‌ی جوانب از عرصه‌ی هنر تا تمامی عرصه‌های دیگر ایجاد شود.

این ترجمه ممکن است دارای اشکالات، ابهامات و نقایصی باشد که امیدوارم ضمن تعامل با تمامی خوانندگان و اساتید محترم و بازخورد ایشان اصلاح شود. به این منظور از تمامی مخاطبین خواهشمندم بازخوردهای خود را ارائه فرمایند تا در ویرایش‌های آتی در نظر گرفته شود.

من هم‌چنان در حال توسعه‌ی راهنماها و مراجع متعددی برای انتقال به IATF 16949 هستم و تعدادی از آن‌ها را به شرح زیر در وب‌سایت ارائه شده است:

• پرسش و پاسخ استاندارد IATF 16949 (در دو مجموعه)
• الزامات جدید گروه PSA فرانسه
• الزامات خاص FCA ایالات متحده
• به‌روزآوری سیستم مدیریت کیفیت مبتنی بر IATF 16949
• راهبُرد انتقال به استاندارد IATF 16949
• الزامات خاص مشتری شرکت رنو
• نظامنامه‌‌ی الزامات فرشیا برای تأمین‌کنندگان

در ادامه ما تمامی مواد آموزشی QIP را شامل ۱۷ نوشته، ۱۳ ماده‌ی آموزشی و ۲ گروه ترجمه‌ی الزامات گروه PSA و GM را انتشار داده‌ایم که می‌توانند دست‌نامه‌ی انتقال به IATF 16949 در نظر گرفته شوند. در این مجموعه به بسیاری از ابهامات مانند ممیزی‌های چندلایه‌ی فرآیند (LPA)، دستورالعمل‌های کار استاندارد و تعدادی دیگر از الزامات و واژگان جدید پرداخته شده است.

با من تماس بگیرید. من در حد امکان، پاسخگوی سئوالات و ابهامات شما در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت هستم. حتی اگر شما طرف قرارداد ما نباشید من خود را مسئول پاسخ به سئوالات و ابهامات شما می‌دانم و از تعامل سازنده با شما خشنود خواهم شد.

با سپاس بی‌پایان، سید مجتبی موسویشما می‌توانید متن کامل استاندارد IATF 16949 را

به همراه اصلاحات اجباری (تفاسیر رسمی)
ضمن Click روی تصویر روبرو یا همین نوشته برداشت (Download) فرمایید.

درباره‌ی سید مجتبی موسوی

دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع با گرایش تولید صنعتی، با بیش از ۱۶ سال تجربه در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت کیفیت، لجستیک، تحقیق‌وتوسعه، فنآوری اطلاعات و مالی. در سال‌های آغازین با چند شرکت به‌عنوان مدیر تضمین کیفیت و نماینده‌ی مدیریت همکاری نموده‌ام و بیش از هفت سال است که به عنوان متولی سیستم‌های مدیریت کیفیت با شرکت‌های مختلف در صنایع ریلی، صنایع خودرو، صنایع خانگی، الکترونیک، سازه‌های بتنی و سایر صنایع همکاری داشته‌ام. عمده‌ی فعالیت‌های من در زمینه‌های مدیریت، مشاوره، تدریس و ممیزی سیستم‌های مدیریت شامل حوزه‌های مختلف سیستم‌های مدیریت، ایمنی‌وبهداشت شغلی و محیط‌زیستی؛ و همچنین نظامنامه‌های SPC، APQP، PPAP، FMEA و MSA و سایر ابزار مهندسی کیفیت و نرم‌افزارهای مربوطه بوده و همواره در جستجوی به‌روزآوری دانش و کسب تجربیات جدید هستم.

3 دیدگاه

 1. با عرض سلام و تشکر از مطالب ازرشمندی که در اختیار همه قرار میدهید، چند سوال داشتم.
  آیا موارد مندرج در چک لیست ممیزی LPA که در سایت قرارداده اید را می توان برای تمامی بخش های عملیاتی شامل لجستیک و نت … استفاده نمود یا بایستی برای هر قسمت جداگانه طراحی گردد؟
  خواهشمندم به زبان ساده مفاهیم مربوط به فرایند تشدید، فرایندمحدودسازی و کاربرگ محدودسازی و ایستگاه تصدیق را به همراه یک مثال کاربردی بیان نمایید.
  و در پایان درصورت امکان گانت چارت فعالیت هایی که بایستی جهت انتقال به استاندارد IATF صورت پذیرد را به ایمیل اینجانب ارسال نمایید.
  سپاسگزارم

  • با سلام و احترام
   از حضور شما در محیط وب‌سایت خُرسندیم.
   الف) در رابطه با چک‌لیست ارائه شده در وب‌سایت در نظر داشته باشید که ترجمه‌ی نمونه‌ی ارائه شده در ماده آموزشی LPA می‌باشد که لازم است ضمن به‌روزآوری‌های مناسب، از جمله در رابطه با بخش BIQ مورد استفاده قرار گیرد.
   ب) در بخش دوّم سئوالاتی را مرقوم فرموده‌اید که به دلیل نوع نیاز به پاسخگویی در روزهای مختلف و در قالب چند پاسخ مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در ابتدا در رابطه با فرآیند تشدید توجه داشته باشید که:
   واژه‌ی Escalation (تشدید) و فرآیند مربوط به آن (Escalation Process) هم‌اکنون در سیستم‌های مدیریت (مانند IATF 16949) و هم‌چنین الزامات خاص مشتریان (مانند QIP) به تکرار در نظر گرفته شده است. اوّلین مفهوم که در این رابطه با ذهن متبادر می‌شود (که البته مصداق قابل قبولی هم هست) اطّلاع‌رسانی به سطوح فراتر مدیریت سازمان (مانند اطلّلاع‌رسانی عدم توقف تولید با وجود فعّال‌سازی سیستم هشدار یا ANDON به مقامات بالاتر) می‌باشد.
   امّا لطفاً مصادیق دیگر فرآیند تشدید مانند تشدید مبتنی بر ارسال نامنطبق‌ها از سوی تأمین‌کنندگان را در نظر داشته باشید. (مانند روش‌های در نظر گرفته شده در GP12). در مرحله‌ی اوّل ممکن است به تأمین‌کننده اجازه داده شود تا خود نسبت به جداسازی نامنطبق‌ها اقدام نمایند، فرآیند تشدید در ادامه ممکن است دایر بر جداسازی توسط مشتری و پس از تکرار ارسال محصولات نامنطبق جداسازی توسط شخص ثالث (مانند سازمان‌ای مستقل بازرسی) در نظر گرفته شود. طبیعتاً این فرآیند تشدید در تعامل با تأمین‌کننده تأثیر داده شده و مشمول جرایم خواهد شد. نظیر چنین رویکردی را در بخش ۱-۲-۴-۸ استاندارد IATF 16949 ببینید.
   نمونه‌ی دیگری از فرآیند تشدید ممکن است در رابطه با محصولات ایمنی در نظر گرفته شوند: در صورت بروز مغایرت در یک مشخصه‌ی ایمنی، محصول ایمنی توسط مشتری اسقاط و سپس به تأمین‌کننده بازگردانده خواهد شد! نظیر چنین رویکردی را در بخش ۷-۱-۷-۸ استاندارد IATF 16949 ببینید.
   مصداق دیگری از فرآیند تشدید می‌تواند روش‌هایی نظیر قوانین انتقال نمونه‌برداری (Sampling Switching Rules) مانند روش‌های سهل‌گیرانه- عمومی- سخت‌گیرانه در نظر گرفته شود. شبیه به چنین رویکردی را در بخش ۱-۱-۱-۹ استاندارد IATF 16949 ببینید.
   در رابطه با FR (واکنش سریع) برای مسائل کیفی داخلی و خارجی، در ترکیب با VS (ایستگاه تصدیق) ممکن است قوانین تشدید در ارتباط با Tally Sheet (کاربرگ‌های پای‌کار VS) و تعیین حدود هشدار برای فعّال‌سازی ANDON (سیستم هشدار مانند روشن نمودن چراغ قرمز، فعَال‌سازی آژیر و توقف خط تولید) در نظر گرفته شود.
   برای درک مفهوم توجه داشته باشید که فرآیند تشدید عموماً از سطوح پایین‌تر سازمان به سطوح بالاتر (مانند کارگر- سرکارگر- سرپرست تولید- سرشیفت- مدیر تولید- مدیر کارخانه)، فعالیّت‌های پایین‌دست به بالادست و هم‌چنین سطوح پایین‌تر زنجیره‌ی تأمین به سطوح بالاتر انجام می‌پذیرد و در مقابل واکنش در مسیر معکوس (مانند سطوح بالاتر مدیریت سازمان یه سطوح پایین‌تر) به انجام می‌رسد.
   همکاران گرانقدر یقیناً نمونه‌هایی از فرآیندهای تشدید را تجربه نموده‌اند که هم‌اکنون ممکن است نیازمند توسعه‌ی همه‌جانبه‌ی آنها بوده، و رویکردی قانون‌مند و استاندارد برای تدوین آنها در نظر گرفته باشند.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *