خانه / آموزش / استاندارد IATF 16949: 2016 / کیفیت در زنجیره‌ی تأمین خودرو

کیفیت در زنجیره‌ی تأمین خودرو

برای سازمان‌های حاضر در زنجیره‌ی تأمین خودرو، پیاده‌سازی یک سیستم مدیریت کیفیت اثربخش موضوعی حیاتی است. این امر به ایشان یاری می‌رساند تا همواره از رسیدگی به نیازها و انتظارات مشتریان اطمینان داشته باشند
سازمان IATF در سال 2016 استاندارد جدید مدیریت کیفیت در صنعت خودرو، موسوم به IATF 16949 را جایگزین مشخصه‌ی فنّی ISO TS 16949 نموده است. این استاندارد بین‌المللی در سطح بالاتری از سازگاری با چالش‌های پیچیده‌‌ی زنجیره‌ی تأمین خودرو با می‌باشد.
در این استاندارد بین‌المللی جدید از طرقی نظیر تمرکز بر محیط سازمان، تفکر مبتنی بر ریسک، رهبری و … با بخش‌بندی جدید؛ انعطاف‌پذیری بیشتری با محیط کسب‌و‌کار حاصل شده است.

01-context

چرا باید این دوره‌ی آموزشی را طی کنیم؟
استاندارد بین‌المللی IATF 16949 جدای از الزامات خاص مشتریان (که در فضای کسب‌و‌کار ایران شامل الزاماتی نظیر SSR2 و S-SQR و چک‌لیست‌هایی نظیر ASES و QIP می‌شوند) به تعدادی تکنیک‌ها و اصطلاحات مهندسی کیفیت نظیر DFA در طراحی و توسعه، FTA در مدیریت ریسک، NTF در مدیریت محصولات نامنطبق، JIT در بخش عملیّات، LPA در ارزیابی عملکرد و … اشاره می‌نماید.
الزامات خاص مشتریان نیز از سرواژه‌هایی نظیر 8D، FW، 6S و … بهره می‌برد.
در عین حال شناخت نظامنامه‌ها و مفاهیمی نظیر Core Tools، Cost Of Poor Quality و … برای پیاده‌سازی این استاندارد بین‌المللی ضرورت دارد.
شما برای توسعه‌ی IATF 16949 باید شناخت کافی از تمامی این الزامات، تکنیک‌ها و مفاهیم دارید تا در گام آتی در تمامی آنها عمیق شوید و آنها را در سازمان خود اجرا نمایید.

02-target

اوّلین گام عملیاتی برای آغاز پیاده‌سازی یا انتقال به IATF 16949 درک الزامات این استاندارد بین‌المللی‌ست و این دوره‌ی آموزشی طراحی شده است تا به انتظارات شما در رابطه با شناخت اولیّه تکنیک‌ها و مفاهیم مهندسی کیفیت در این استاندارد بین‌المللی پاسخ دهد.
پس از این دوره‌ی آموزشی شما قادر به برنامه‌ریزی آگاهانه برای ترویج تکنیک‌ها و مفاهیم مهندسی کیفیت در سازمان خود خواهید بود.

شناخت تکنیک‌ها و مفاهیم مهندسی کیفیت برای افراد و سازمان‌هایی کاربرد دارد که با IATF 16949 آشنایی دارند، در مسیر انتقال هستند یا اجرای ISO TS 16949 را تجربه نموده‌اند. چنانچه شما یا سازمان‌تان حائز این شرایط نیستید؛ ما در ابتدا دوره‌ی دو روزه‌ی آشنایی با الزامات IATF 316949 را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در آن دوره با تمامی الزامات آشنایی یابید.
برای بهره‌گیری کامل از این دوره‌ی آموزشی شما باید لااقل تجربه‌ا‌ی یک‌ساله در زمینه‌ی پیاده‌سازی فرآیندهای خاص یا اجرای کامل سیستم مدیریت کیفیت بر مبنای ISO TS 16949 را داشته باشید و مدرک تحصیلی‌تان معادل دیپلم یا بالاتر از آن باشد.

04-bell

زمان‌بندی آموزش:
آموزش: ۷ ساعت
کارگاه ایجاد مهارت: ندارد
پرسش و پاسخ: در طول دوره‌ی آموزشی

جلسه‌ی اوّل:
اهمیّت آموزش
معرفی IATF 16949
پدیدآورندگان IATF 16949
طرح‌ریزی فرآیندهای با رویکرد مبتنی بر انتظارت و نیازمندی‌های طرف‌های ذی‌نفع
تجمیع اهداف و شاخص‌ها در قالب ماتریس HOSHIN KANRI

جلسه‌ی دوّم:
الزامات خاص مشتریان
—حوزه‌‌های لجستیک، تحقیق و توسعه، فنآوری اطلاعات و مالی
— الزامات خاص شرکت شرکت ساپکو  SSR2
— الزامات خاص شرکت سازه‌گستر سایپا S-SQR
— الزامات خاص شرکت پژو در قالب چک‌لیست QIP
— الزامات خاص شرکت رنو در قالب چک‌لیست ASES

جلسه‌ی سوّم:
ابزار بنیادین IATF 16949 Core Tools
— تحلیل حالات خرابی و اثرات آن (FMEA)
— طرح‌ریزی پیش‌هنگام کیفیت (APQP)
— فرآیند تأیید قطعه (PPAP)
— کنترل آماری فرآیندها (SPC)
— تحلیل سیستم‌های اندازه‌گیری (MSA)

جلسه‌ی چهارم:
مدیریت دیوار کیفیت (Quality Fire Wall)
فرآیند ممیزی در IATF 16949
— ممیزی‌های مبتنی بر رویکرد فرآیندی (V-Type)
— ممیزی‌های لایه‌ای فرآیند (Layard Process Audits)
— ممیزی‌های محصولات به‌روش SQFE
حل مسئله ۸ انتظامی (8D Problem Solving)

05-diploma-3

گواهینامه‌ی داخلی شرکت
امکان صدور گواهینامه‌ی سازمان آموزش فنّی‌ و حرفه‌ای کشور از طریق معرفی به سازمان فنّی و حرفه‌ای
امکان صدور گواهینامه‌ی شرکت‌های صدور گواهینامه (مورد تأیید مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و مورد تأیید مؤسسات دولتی)

hourglass2

مناسب‌ترین زمان برای اجرای این دوره‌ی آموزشی چه زمانی است؟
مناسب‌ترین زمان برای این دوره‌ی آموزشی، پس از تکمیل دوره‌ی آشنایی با IATF 16949 و قبل از اجرای دوره‌ی پیاده‌سازی IATF 16949 است. از این طریق شناخت شما از این تکنیک‌ها و مفاهیم بیشتر خواهد شد و زمینه برای تعمیق در آنها و تعیین وظایف مربوطه   فراهم خواهد شد.
حتی اگر با ما قرارداد ندارید، از مقالات و مراجع ارائه شده در وب‌سایت استفاده نمایید.
ما شما را در مسیر هیجان‌انگیز انتقال به IATF 16949 همراهی می‌کنیم تا تجربه‌ای خوب‌ و خاطره‌ای خوشایند از فرآیند انتقال به‌خاطر سپارید.

00-training-help-tools-presentation

تجهیزات آموزشی مورد نیاز چیست؟
وجود یک دستگاه نمایشگر ترجیحاً Video Projector  برای این دوره‌ی آموزشی الزامی است.

airplane

چرا باید این دوره‌ی آموزش را از ما خریداری نمایید؟
ما تنها ارائه‌دهنده‌ی این خدمت آموزشی نیستیم. همکاران ما نیز با این دوره‌ی آموزشی را با کیفیت بسیار بالایی ارائه می‌نمایند؛ امّا ما می‌توانیم مزیّت‌هایی به شرح زیر برای شما داشته باشیم:

ما حضور در شرایط واقعی اجرای سیستم‌های مدیریت را تجربه می‌کنیم.
ما اوّلین ترجمه‌ی رسمی ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ و IATF 16949 را در وب‌سایت خود ارائه نموده‌ایم.
ما اوّلین گواهینامه‌های ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ را از معتبرترین سازمان‌های صدور گواهینامه دریافت کرده‌ایم، و هم‌اکنون در زمینه‌ی انتقال به IATF 16949 در زنجیره‌ی تأمین خودرو فعالیّت می‌نماییم.
ما به همکاری بلند مدّت با شما می‌اندیشیم.
ما به‌سرعت و باسهولت در دسترس شما هستیم. کافی‌ست از بخش تماس با ما در وب‌سایت اقدام نمایید.
ما حضور در شرایط واقعی اجرای سیستم‌های مدیریت را تجربه می‌کنیم.
ما اثربخشی دوره‌ی آموزشی خود را گارانتی می‌کنیم تا در صورت عدم رضایت شما ۱۰۰ درصد هزینه‌ی آموزش را به شما بازگردانیم.

phone-receiver
با ما تماس بگیرید.
ما در حدّ امکان، پاسخگوی سئوالات و ابهامات شما در زمینه‌ی ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ هستیم، حتی اگر شما طرف قرارداد ما نباشید.

00-cost-credit-card
چگونه این دوره‌ی آموزشی را خریداری نمایم؟
کافی‌ست فرم زیر را تکمیل فرمایید؛ یا با هر روش دیگر که در صفحه‌ی تماس با ما درج شده‌است با ما تماس بگیرید باشید. هر نوع همکاری با شما در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت موجب خشنودی ما خواهد بود.

درباره‌ی سید مجتبی موسوی

دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع با گرایش تولید صنعتی، با بیش از ۱۶ سال تجربه در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت کیفیت، لجستیک، تحقیق‌وتوسعه، فنآوری اطلاعات و مالی. در سال‌های آغازین با چند شرکت به‌عنوان مدیر تضمین کیفیت و نماینده‌ی مدیریت همکاری نموده‌ام و بیش از هفت سال است که به عنوان متولی سیستم‌های مدیریت کیفیت با شرکت‌های مختلف در صنایع ریلی، صنایع خودرو، صنایع خانگی، الکترونیک، سازه‌های بتنی و سایر صنایع همکاری داشته‌ام. عمده‌ی فعالیت‌های من در زمینه‌های مدیریت، مشاوره، تدریس و ممیزی سیستم‌های مدیریت شامل حوزه‌های مختلف سیستم‌های مدیریت، ایمنی‌وبهداشت شغلی و محیط‌زیستی؛ و همچنین نظامنامه‌های SPC، APQP، PPAP، FMEA و MSA و سایر ابزار مهندسی کیفیت و نرم‌افزارهای مربوطه بوده و همواره در جستجوی به‌روزآوری دانش و کسب تجربیات جدید هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *