خانه / الزامات ISSR / الزامات ISSR برای حل مسئله

الزامات ISSR برای حل مسئله

هدف از تدوین این مجموعه از نوشته‌ها، تسهیل تحقّق اهداف استاندارد بین‌المللی IATF 16949 شامل بهبود مداوم، تأکید بر پیش‌گیری از نقص و کاهش نوسانات و اتلاف‌ها از طریق پیاده‌سازی کارا و اثربخش الزامات خاص تأمین‌کنندگان گروه صنعتی ایران خودرو موسوم به ISSR (ویرایش اردیبهشت ۱۳۹۷) می‌باشد.

با کاربُرد عملیّاتی این راهنمایی‌ها، سازمان‌ها می‌توانند نسبت به خودارزیابی وضعیّت جاری سیستم‌های مدیریت‌شان در مقابل الزامات خاص ISSR اقدام نمایند تا تمامی ‌ریسک‌ها و فرصت‌های بالقوه و بالفعل در مسیر پیاده‌سازی الزامات ISSR را شناسایی نمایند؛ و در نتیجه اقدامات لازم به منظور رفع یا کنترل آنها را اتخاذ و اجرا نمایند.

این کتاب الکترونیک شامل نظرات این‌جانب (سیّد مجتبی موسوی) است و راهنمایی‌های ارائه شده در آن توسط هیچ طرف بیرونی -چه کارشناسان گروه صنعتی ایران خودرو و چه نمایندگان شرکت‌های صدور گواهینامه (CB)- بازخوانی؛ و در نتیجه تأیید یا رد نشده است. از این رو از تمامی اساتید و همکاران گران‌قدر درخواست می‌شود که با بیان نظرات، اصلاحیّه‌ها و بازخوردهای ارشمندشان، یاری‌گر ما برای تحقّق هدف پیشِ رو داشته باشند. 

 ۳٫۲٫۱۰ حل مسئله

سازمان باید از متدولوژی‌های الزام شده توسط مشتری نظیر 8D, A3, QC Story و … جهت حل مسئله استفاده نماید. مستندات فرآیند حل مسئله باید در برگیرنده‌ی موارد ذیل باشد:

۱) شناسایی و پی‌گیری موضوع از مبادی مختلف
۲) تیم‌سازی و اجرای سدّ کیفی و فایروال
۳) انجام تکنیک‌های آنالیز و ریشه‌یابی مسئله
۴) انجام به موقع اقدامات اصلاحی
۵) کنترل و پایش اقدامات اصلاحی
۶) حضور تما‌می‌سطوح سازمانی در فرآیند حل مسئله
۷) استانداردسازی اقدامات انجام شده

شرح تغییرات

نسبت به SSR2، این الزام جدید برای فرآیند حل مسئله در نظر گرفته شده است. روش‌های ویژه مانند QC Story (نمایش دیداری تکالیف و اقدامات کنترل کیفیت)، A3 (روش استاندارد در تولید ناب برای خلاصه‌نویسی تکالیف حل مسئله)، 8D (حل مسئله‌ی ۸ انتظامی) و سایر شیوه‌های مورد نظر مشتری باید رعایت شده باشند.

کاربرگ حل مسئله موسوم به PSW و کُد فرم ۹۹۷ در پُرتال تأمین‌کنندگان در دسترس است که باید آخرین ویرایش مورد تأیید باید دریافت و به هنگام نیاز استفاده شود.

مراحل عمومی 8D عبارت از تشکیل تیم، تشریح مسئله، پیاده‌سازی اقدامات محدودکننده، تحلیل دلایل ریشه‌ای، پیاده‌سازی اقدامات اصلاحی، صحّه‌گذاری اقدامات، شناسایی و پیاده‌سازی اقدامات پیش‌گیرانه، و تقدیر از حمایت‌های فردی و تیم حل مسئله می‌باشد.

QC STORY یک ابزار در TQM (مدیریت کیفیت جامع) برای حل مسئله در یک قالب ساختاریافته می‌باشد. QC Story مبتنی بر PDCA تنظیم شده است، که در آن ۹ مرحله‌ی عمومی به همراه تصاویر و مدیریت دیداری می‌توانند داستان کاملی از پرونده‌ی حل مسئله را به اشتراک بگذارند؛ از این رو در مواردی QC STORY بر روی یک تابلو درج می‌شود تا مدیریت دیداری را تسهیل نماید.

مراحل عمومی QC STORY عبارت از طرح (تعریف دقیق مسئله، واکنش برای تحلیل، تشریح وضعیّت، تنظیم اهداف)، اجرا (تحلیل، سنجش‌های اقتضایی)، ارزیابی (تصدیق پیامدها) و اقدام (تحلیل و استانداردسازی، و انتقال اطّلاعات و تجربه‌ها) می‌باشد. 

A3 تکالیف پیش‌هنگامِ بنیان‌شده در تولید ناب برای دریافت، تجزیه و تحلیل، اقدام اصلاحی و طرح‌ریزی اقدامات در یک کاربرگ به اندازه‌ی A3 (۲۷۹ در ۴۲۰ میلی‌متر) می‌باشد که معمولاً با استفاده از تصاویر و مدیریت دیداری تکمیل می‌شود. A3 یک روش استاندارد برای خلاصه‌نویسی تکالیف حل مسئله، گزارش وضعیّت و برنامه‌ریزی تکالیف مانند نقشه‌برداری جریان ارزش می‌باشد.
مراحل عمومی A3 عبارت از تشریح مسئله، تشکیل تیم، محدودسازی موقّت (حلُ فصل سریع و نه نهایی)، یافتن دلیل ریشه‌ای، توسعه‌ی اقدام اصلاحی، آزمون اقدامات اصلاحی، پیش‌گیری از وقوع مجدد، و در نهایت تقدیر از تیم حل مسئله و ایجاد دانش‌آموخته می‌باشد.

نکات مهم

این الزام بر پایه‌ی اصول بهبود، رویکرد فرآیندی و مدیریت ارتباطات بنا نهاده شده است. مسائل بیرونی باید با استفاده از روش‌ها و شیوه‌های ارتباط مورد نظر مشتری حل‌ُ فصل شده باشند.

روش طرح‌ریزی                                                                                     

روش‌های مورد نظر مشتری می‌تواند بخشی از ورودی‌های فرآیند متناظر مدیریت اقدامات در نظر گرفته شود. در عین حال سازمان می‌تواند در قالب یک روش اجرایی مستقل متناظر حل مسئله نسبت به تشریح چگونگی توسعه‌ی الزام اقدام نماید. تمامی روش‌های مورد نظر مشتری (از جمله مسیرهای انتقال و بارگذاری اقدات) باید در قالب راهنمای حل مسئله تشریح شده باشند تا به هنگام ضرورت مورد استفاده قرار گیرند.
وجود یک فهرست جامع از افراد مرتبط مشتری می‌تواند ارتباطات ضروری برای حل مسئله را تسهیل نماید.

راهنمای پیاده‌سازی

ضمن ممیزی‌های مدارک، باید تناسب کاربرگ‌های حل مسئله با الزامات مشتری تضمین شده باشد. به‌هنگام ضرورت برای حل مسئله باید از کاربرگ‌های موضوعی استفاده شود تا پذیرش اقدامات از سوی مشتری اطمینان‌بخش باشد.

این نوشته را در چه سطحی ارزیابی می‌نمایید؟ ما در جریان بازخوردهای ارزشمندتان قرار دهید. ما برای این بازخوردها ارزش فوق‌العاده‌ای قائلیم و این نوشته و نوشته‌های آتی را بر اساس آنها ویرایش و تنظیم می‌نماییم. این نوشته تلاشی است برای دست‌یاری سازمان‌های طرف قرارداد گروه صنعتی ایران خودرو و زمینه‌سازی برای بهینه‌کاوی برای سایر همکاران؛ امّا ممکن به منظور بهبود ارائه در زمان مناسب موقتاً حذف شود.

با تجدید احترام
سیّد مجتبی موسوی

درباره‌ی سید مجتبی موسوی

دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع با گرایش تولید صنعتی، با بیش از ۱۶ سال تجربه در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت کیفیت، لجستیک، تحقیق‌وتوسعه، فنآوری اطلاعات و مالی. در سال‌های آغازین با چند شرکت به‌عنوان مدیر تضمین کیفیت و نماینده‌ی مدیریت همکاری نموده‌ام و بیش از هفت سال است که به عنوان متولی سیستم‌های مدیریت کیفیت با شرکت‌های مختلف در صنایع ریلی، صنایع خودرو، صنایع خانگی، الکترونیک، سازه‌های بتنی و سایر صنایع همکاری داشته‌ام. عمده‌ی فعالیت‌های من در زمینه‌های مدیریت، مشاوره، تدریس و ممیزی سیستم‌های مدیریت شامل حوزه‌های مختلف سیستم‌های مدیریت، ایمنی‌وبهداشت شغلی و محیط‌زیستی؛ و همچنین نظامنامه‌های SPC، APQP، PPAP، FMEA و MSA و سایر ابزار مهندسی کیفیت و نرم‌افزارهای مربوطه بوده و همواره در جستجوی به‌روزآوری دانش و کسب تجربیات جدید هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *