خانه / آموزش / استاندارد IATF 16949: 2016 / آشنایی با IATF 16949

آشنایی با IATF 16949

تا کنون بیش از میلیون‌ها سازمان برای بهبود عملکرد کیفی خود از استانداردهای بین‌المللی ایزو ۹۰۰۱ و استانداردهای صنفی مبتنی بر آن نظیر IATF 16949 بهره برده‌اند. نسخه‌ی جدید استاندارد بین‌المللی IATF 16949 تضمین می‌نماید که از سطح بالاتری از ارزش و اعتبار برخوردار بوده و ارتباط خود با بازار روز را حفظ نموده است. استاندارد IATF 16949 همچنان بهترین گزینه برای بهبود عملکرد و تحقق مزیّت‌های تجاری در صنعت خودرو می‌باشد.
در عین حال، استاندارد جدید فرصتی بزرگ برای سازمان شماست و چنانچه از سازگاری آن با اولویّت‌های راهبُردی سازمان خود اطمینان دارید، نباید درر پیاده‌سازی آن تعلل نمایید.
پیاده‌سازی دقیق این استاندارد بین‌المللی می‌تواند به رشد تجاری، افزایش رضایت مشتری‌ و افزایش سودآوری سازمان‌ شما کمک کند. ضمن این‌که درر پیروی از ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵، نیازها و انتظارات طرف‌های ذی‌نفع نظیر سرمایه‌گذاران، شرکای تجاری، کارکنان، تأمین‌کنندگان و جامعه در این ویرایش از استاندارد مورد توجه قرار گرفته است.

01-context

چرا باید این دوره‌ی آموزشی را طی کنیم؟
استاندارد IATF 16949 با بخش‌بندی جدید و ده‌گانه، از ساختار سطح بالای ضمیمه‌ی SL تبعیّت می‌کند.  ۱۳ بخش جدید، ۸۳ تغییر نسبت به ویرایش قبلی و ۵ بخش انتقال یافته از استانداردISO TS 16949  در نظر گرفته شده است.
۲۸۲ الزام صریح تحت عنوان بایدها و ۱۶ الزام ترجیحی تحت عنوان بایستی در IATF 16949 وجود دارد. استاندارد IATF 16949 به‌عنوان الزامات تکمیلیی استاندارد ایزو 9001 ویرایش 2015 برای کاربرد در زنجیره‌ی تأمین صنایع خودرو، در 36 مورد به فرآیندهای سیستم مدیریت کیفیت می‌پردازد و در  15 مورد ایجاد فرآیند مدوّن را الزام می‌نماید.
هم‌اکنون گروه‌هایی نظیر FCA US (گروه خوردروسازی فیات و کرایسلر ایالات متحده) الزامات خاص خود را با IATF 16949 هماهنگ ساخته‌اند و انتظار می‌رودد سایر IATF OEMها نیز در سطح بین‌المللی و ملّی الزامات خود در سازگاری با این استاندارد QMS صنعت خودرو تغییر دهند.
تعمیق در تغییرات این استاندارد بین‌المللی و درک فلسفه‌ی آنها می‌تواند IATF 169499 را به ابزاری کارآمدتر برای بهبود فرآیندهای کسب‌و‌کار تبدیل نماید.

02-target

اوّلین گام عملیاتی برای آغاز پیاده‌سازی یا انتقال به IATF 16949 درک الزامات این استاندارد بین‌المللی‌ست. سازمان‌هایی که هم‌اکنون دارای گواهینامه‌ی ISO TS 16949 هستند و بالطبع آموزش‌های لازم در رابطه با آن‌را گذرانده‌اند، از طریق بازبینی و تعمیق در تغییرات ویرایش جدید به درک کاملی از الزامات دست می‌یابند.
این دوره‌ی آموزشی متضمن درک تغییرات و فلسفه‌ی آنها در IATF 169499 می‌باشد.

تغییرات IATF 16949 2016 برای افراد و سازمان‌هایی کاربرد دارد که پیاده‌سازی ISO TS 16949 2009 را تجربه و آموزش‌های مربوط به استاندارد پیش‌گفته را با موفقیّت تکمیل نموده‌اند. چنانچه شما یا سازمان‌تان حائز این شرایط نیستید؛ ما دوره‌ی ۴ روزه‌ی تشریح الزامات این استاندارد را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در آن دوره تمامی الزامات را بازبینی نموده و آموزش ببینید.
برای بهره‌گیری کامل از این دوره‌ی آموزشی شما باید لااقل تجربه‌ا‌ی یک‌ساله در زمینه‌ی پیاده‌سازی فرآیندهای خاص یا اجرای کامل سیستم مدیریت کیفیتت بر مبنای ISO TS 16949 را داشته باشید و مدرک تحصیلی‌تان معادل دیپلم یا بالاتر از آن باشد.

04-bell

زمان‌بندی آموزش:
آموزش: ۱۴ ساعت
کارگاه ایجاد مهارت: ندارد
پرسش و پاسخ: ۳۰۰ دقیقه (با امکان پرسش و پاسخ در ساعات استراحت)

جلسه‌ی اوّل:
اهمیّت آموزش
مفهوم کیفیت و مدیریت کیفیت
تاریخچه‌ی IATF 16949
اصول سیستم‌های مدیریت کیفیت
چرخه‌ی PDCA
رویکرد فرآیندی
تفکر مبتنی بر ریسک
دامنه‌ی کاربرد، استانداردهای مرجع، و واژگان و تعاریف

جلسه‌ی دوّم:
شناخت سازمان و محیط آن
نیازمندی‌ها و انتظارات طرف‌های ذی‌نفع
دامنه‌ی سیستم‌ مدیریت کیفیت
سیستم‌ مدیریت کیفیت و فرآیندهای آن
رهبری
خط مشی
نقش‌ها، مسئولیت‌ها و اختیارات سازمانی

جلسه‌ی سوّم:
مدیریت ریسک‌ها و فرصت‌ها
اهداف کیفیت
تغییرات سیستم مدیریت کیفیت
مدیریت منابع
مدیریت منابع انسانی
مدیریت زیرساخت‌ها
محیط اجرای فرآیندها
منابع پایش و اندازه‌گیری

جلسه‌ی چهارم:
مدیریت دانش
صلاحیّت
آگاهی
ارتباطات
اطلاعات مکتوب
طرح‌ریزی و کنترل اجرایی
پرسش و پاسخ

جلسه‌ی پنجم:
الزامات مربوط به محصولات و خدمات
طراحی و توسعه‌ی محصولات و خدمات
کنترل فرآیندها، محصولات و خدمات فراهم‌آوری شده بیرونی

 جلسه‌ی ششم:
تولید و ارائه‌ی خدمات
شناسایی و ردیابی
اقلام متعلق به مشتریان یا تأمین‌کنندگان بیرونی
حفاظت
فعالیت‌های پس از تحویل 

 جلسه‌ی هفتم:
کنترل تغییرات
ارائه محصولات و خدمات
کنترل خروجی‌های نامنطبق
پایش، اندازه‌گیری، تجزیه‌و‌تحلیل و ارزیابی

 جلسه‌ی هشتم:
مدیریت رضایت مشتریان
تحلیل و ارزیابی
ممیزی داخلی
بازنگری‌های مدیریت
نظارت، اندازه‌گیری، تجزیه‌و‌تحلیل و ارزیابی
عدم انطباق و اقدام اصلاحی
بهبود مستمر
پرسش و پاسخ

راهنمای نوع مطالب جلسه‌های آموزشی:
 تعداد الزامات ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵
˜ تعداد الزامات جدید IATF 16949
 تعداد الزامات تغییریافته‌ی IATF 16949 نسبت به ISO TS 16949
˜ تعداد الزامات انتقال از ISO TS 16949

05-diploma-3

گواهینامه‌ی داخلی شرکت
امکان صدور گواهینامه‌ی سازمان آموزش فنّی‌ و حرفه‌ای کشور از طریق معرفی به سازمان فنّی و حرفه‌ای، تحویل مدارک و پرداخت هزینه‌ی آزمون به میزانن ۰۰۰ ۵۵ ریال (پنج‌هزار و پانصد تومان) برای هر نفر و شرکت  در آزمون ادواری
امکان صدور گواهینامه‌ی شرکت‌های صدور گواهینامه (مورد تأیید مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و مورد تأیید مؤسسات دولتی – هزینه‌ی پایهه شامل ۵۰،۰۰۰۰ تومان برای هر نفر)

hourglass2

مناسب‌ترین زمان برای اجرای این دوره‌ی آموزشی چه زمانی است؟
ما با سازمان‌هایی همکاری داریم که فرآیند انتقال به IATF 16949 را آغاز نموده‌اند. ما امیدواریم شما نیز تصمیم به انتقال پیش‌هنگام داشته باشید تا زودتر از مزایای انتقال بهره‌مند شده و از ریسک‌های ناشی از انتقال اجباری پرهیز نمایید.
آموزش اوّلین گام انتقال است که نباید آن را به تعویق بیندازید.
حتی اگر با ما قرارداد ندارید، از مقالات و مراجع ارائه شده در وب‌سایت استفاده نمایید. ما شما را در مسیر هیجان‌انگیز انتقال به IATF 16949 همراهیی می‌کنیم تا تجربه‌ای خوب‌ و خاطره‌ای خوشایند از فرآیند انتقال به‌خاطر سپارید.

00-training-help-tools-presentation

تجهیزات آموزشی مورد نیاز چیست؟
وجود یک دستگاه نمایشگر ترجیحاً Video Projector قابل اتصال به HDMI یا VGA برای این دوره‌ی آموزشی الزامی است.

airplane

چرا باید این دوره‌ی آموزش را از ما خریداری نمایید؟
ما تنها ارائه‌دهنده‌ی این خدمت آموزشی نیستیم. همکاران ما نیز با این دوره‌ی آموزشی را با کیفیت بسیار بالایی ارائه می‌نمایند؛ امّا ما می‌توانیم مزیّت‌هایی به شرح زیر برای شما داشته باشیم: apoteketgenerisk.com

ما حضور در شرایط واقعی اجرای سیستم‌های مدیریت را تجربه می‌کنیم.
ما اوّلین ترجمه‌ی رسمی ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ و IATF 16949 را در وب‌سایت خود ارائه نموده‌ایم.
ما اوّلین گواهینامه‌های ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ را از معتبرترین سازمان‌های صدور گواهینامه دریافت کرده‌ایم، و هم‌اکنون در زمینه‌ی انتقال به IATF 169499 در زنجیره‌ی تأمین خودرو فعالیّت می‌نماییم.
ما به همکاری بلند مدّت با شما می‌اندیشیم.
ما به‌سرعت و باسهولت در دسترس شما هستیم. کافی‌ست از بخش تماس با ما در وب‌سایت اقدام نمایید.
ما حضور در شرایط واقعی اجرای سیستم‌های مدیریت را تجربه می‌کنیم.
ما اثربخشی دوره‌ی آموزشی خود را گارانتی می‌کنیم تا در صورت عدم رضایت شما ۱۰۰۰ درصد هزینه‌ی آموزش را به شما بازگردانیم.

phone-receiver
با ما تماس بگیرید.
ما در حدّ امکان، پاسخگوی سئوالات و ابهامات شما در زمینه‌ی ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵۵ هستیم، حتی اگر شما طرف قرارداد ما نباشید.

00-cost-credit-card
چگونه این دوره‌ی آموزشی را خریداری نمایم؟
کافی‌ست فرم زیر را تکمیل فرمایید؛ یا با هر روش دیگر که در صفحه‌ی تماس با ما درج شده‌است با ما تماس بگیرید باشید. هر نوع همکاری با شما در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت موجب خشنودی ما خواهد بود.

درباره‌ی سید مجتبی موسوی

دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع با گرایش تولید صنعتی، با بیش از ۱۶ سال تجربه در زمینه‌ی سیستم‌های مدیریت کیفیت، لجستیک، تحقیق‌وتوسعه، فنآوری اطلاعات و مالی. در سال‌های آغازین با چند شرکت به‌عنوان مدیر تضمین کیفیت و نماینده‌ی مدیریت همکاری نموده‌ام و بیش از هفت سال است که به عنوان متولی سیستم‌های مدیریت کیفیت با شرکت‌های مختلف در صنایع ریلی، صنایع خودرو، صنایع خانگی، الکترونیک، سازه‌های بتنی و سایر صنایع همکاری داشته‌ام. عمده‌ی فعالیت‌های من در زمینه‌های مدیریت، مشاوره، تدریس و ممیزی سیستم‌های مدیریت شامل حوزه‌های مختلف سیستم‌های مدیریت، ایمنی‌وبهداشت شغلی و محیط‌زیستی؛ و همچنین نظامنامه‌های SPC، APQP، PPAP، FMEA و MSA و سایر ابزار مهندسی کیفیت و نرم‌افزارهای مربوطه بوده و همواره در جستجوی به‌روزآوری دانش و کسب تجربیات جدید هستم.

8 دیدگاه

 1. باسلام

  متشکر از اطلاعات بسیار عالی شما در سایت چک لیست IATF را برای ممیزی داخلی میخواستم اگه بفرستید ممنون میشم

  • با سلام و احترام
   از حضور شما در محیط وب‌سایت بسیار خُرسندیم.
   در نظر داشته باشید که چک‌لیست‌های ممیزی لزوماً باید بر پایه‌ی فرآیندهای سازمان تنظیم شوند، و از این‌رو فقط کارشناسانی که به متن فرآیندهای شما دسترسی داشته باشند امکان تهیّه این چک‌لیست‌ها را خواهند داشت. بنابراین به لحاظ ماهیّت این مستندات کاری امکان ارائه‌ی آنها از طرف ما امکان‌پذیر نیست.
   بازهم به وب‌سایت ما مراجعه و ما را در جریان نظرات ارشمند خود قرار دهید.
   با سپاس بی‌پایان
   سیّد مجتبی موسوی

 2. با عرض سلام وخسته نباشید. آیا لیستی از ۳۶ مورد فرآیندهای سیستم مدیریت کیفیت و ۱۵ مورد ایجاد فرآیند مدوّن در استاندارد IATF16949 دارید؟

  • با سلام و احترام
   از حضور شما در محیط وب‌سایت بسیار خُرسندیم.
   گر چه شما می‌توانید از طریق جستجوی عبارت‌های Process و Documented Process در متن استاندارد به مقصود مورد نظرتان برسید؛ امّا واقعیّت آن است که شما باید از طریق گام‌های عملیّاتی مانند تهیه‌ی طرح فرآیندهای مرتبط با مشتری (COPs) و تعمیق در آن، تهیه‌ی نمودار لاک‌پشتی، و پس از آن طرحی نظیر SIPOC به مقصود مورد نظرتان برسید.
   معمولاً سازمان‌ها در زنجیره‌ی تأمین خودرو، حدود ۱۰ تا ۲۰ فرآیند مبنایی برای طرح‌ریزی سیستم مدیریت کیفیت خود به‌کار می‌گیرند که نمونه‌هایی از آنها ممکن است به شرح زیر باشد:
   طرح‌ریزی سیستم مدیریت کیفیت، مدیریت محصولات ایمنی، مدیریت ریسک‌ها و فرصت‌ها، طرح‌ریزی راهبُردی، مدیریت منابع، مدیریت مشخصّات مهندسی، تعیین و بازنگری الزامات محصول، طراحی و توسعه، تأمین، مدیریت تولید، تصدیق محصولات، لجستیک،
   انبارش و محافظت از محصول، کنترل خروجی‌های نامنطبق، مدیریت ممیزی‌ها، رهبری و بازنگری‌های مدیریت، مدیریت اقدامات (بهبود، پیش‌گیرانه و اصلاحی)
   بازهم به وب‌سایت ما مراجعه و ما را در جریان نظرات ارشمند خود قرار دهید.
   با سپاس بی‌پایان
   سیّد مجتبی موسوی

 3. سلام.تشکر از زحمات شما
  لطفا نحوه دریافت دوره آموزشی و هزینه ش رو بفرمایید.ممنون

  • با سلام و احترام
   ضمن ابراز خُرسندی از حضور شما در این وب‌سایت، در رابطه با دوره‌های آموزشی لطفاً برای شماره‌ی متصل به تلگرام ۰۹۱۲۳۶۵۰۳۲۸ پیام بفرستید یا با ای‌میل Mousavi_qa@yahoo.com در ارتباط باشید. توسعه‌ی تعاملات با شما همکار ارجمند موجب نهایت افتخار خواهد بود. در عین حال باز هم به وب‌سایت ما مراجعه فرمایید و ما را در جریان نظرات ارزشمند خود قرار دهید.
   با تجدید احترام
   سیّد مجتبی موسوی

 4. با سلام و خسته نباشید
  آیا کلاس حضوری آموزش اشنایی با الزامات iatf برگزار میشه؟ اگه میشه زمانش رو بگید.

  • سید مجتبی موسوی

   با سلام و احترام
   از حضور شما در محیط وب‌سایت بسیار خُرسندیم.
   در رابطه با پرسش شما، تمامی آموزش‌های مندرج در وب‌سایت در محلّ سازمان‌ها برگزار می‌شوند.
   با سپاس بی‌پایان
   سیّد مجتبی موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *